BOŻONARODZENIOWA WYSTAWA RĘKODZIEŁA

W ramach realizowanego w Technikum Architektury Krajobrazu projektu edukacyjnego pt. „Mazurska kultura inspiracją dla współczesnej architektury krajobrazu” uczniowie Technikum zostali zapoznani z tradycjami  bożonarodzeniowymi praktykowanymi przez ludzi zamieszkujących dawne Mazury.

Jednym z elementów ówczesnej  świątecznej dekoracji był wieniec adwentowy zdobiony świeczkami i wstążkami, który tradycyjnie zawieszano pod sufitem i co niedzielę dokładano do niego jedną świecę. Rodzina gromadziła się pod wieńcem, który był symbolem nadziei i życia. Wymowny był również sam kształt wieńca adwentowego: krąg, to obraz kochającej się wspólnoty, która z radością oczekiwała na narodziny Pana. Uczniowie klasy 1 FTL i 2 HT zmierzyli się z samodzielnym przygotowaniem tradycyjnych wieńców adwentowych, które już od początku grudnia ozdobiły sekretariat szkoły i gabinety Dyrekcji.

Uczniowie klas 1 FTH, 2 HT zainspirowani kulturą Mazurów wykonali stroiki bożonarodzeniowe ozdobione naturalnymi materiałami, szyszkami, słomą, drewnem, świecami, zwracając tym samym uwagę na fakt, że można wykonać ozdoby z tego, co darowała nam Matka Natura.

Ciekawie temat mazurskiej kultury zinterpretowała klasa 4 HTP, która za pomocą szkolnych elektronarzędzi wykonała oryginalne stroiki z drewna. Uczniowie wybrali akurat ten materiał, ponieważ jest on symbolem łączności pokoleń, powrotu do korzeni i ściśle nawiązuje do życia codziennego dawnych Mazurów.

Klasa 2 HT, nawiązując do zimowego zajęcia wszystkich Mazurskich kobiet, które w tej porze roku głównie zajmowały się tkaniem na krośnie i szyciem odzieży, postanowiła zmierzyć się z wykonaniem ozdób świątecznych z… włóczki! W ten sposób powstały urocze gnomy świąteczne, których ojczyzną są kraje skandynawskie. Nazwa gnom wzięła się od wyrazu genomos oznaczającego mieszkańca ziemi.

Na wystawie znaleźć można również anioły wykonane ze sznurków wykonanych modną techniką makramy, która w rzeczywistości jest znaną już od czasów starożytnych sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek.

Wszystkie prace młodzieży zostały wykonane na zajęciach praktycznych pod kierunkiem nauczycieli technikum architektury krajobrazu: Natalii Bielińskiej, Arkadiusza Wanata i Magdaleny Witkowskiej – Hrycek. Realizacja projektu edukacyjnego stała się również inspiracją do stworzenia wyjątkowej wystawy bożonarodzeniowego rękodzieła w szkolnej bibliotece, którą udało się przygotować przy zaangażowaniu nauczycielek bibliotekarek pani Katarzyny Dziębowskiej i Janiny Fąderskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia uczniowskich prac! 

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content