„Czekając na…”

Wigilia w internacie to szczególne wydarzenie, które niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości budowania wspólnoty wśród mieszkańców. Tak też stało się i w tym roku. Już tradycyjnie spotkaliśmy się na kolacji wigilijnej, która odbyła się 21 grudnia.

Konferansjerzy – Lidia Śliwińska i Dawid Kowalczyk słowami Matki Teresy z Kalkuty  rozpoczęli uroczystość. Z  przyjemnością przywitali przybyłych gości i poprosili o zabranie głosu Pana Dyrektora Jana Mickiewicza. Pan Dyrektor przybliżył wartości, które powinny kierować człowiekiem przez całe życie. Wspomniał, że tradycje pozwalają ludziom utrzymywać kontakt z przeszłością, szanować i pamiętać o korzeniach swojej kultury. Uroczyście podziękował wszystkim za przygotowanie tego wieczoru. Krzysztof Cieśliński wprowadził nas w wydarzenia dotyczące narodzin Pan Jezusa, czytając fragment Ewangelii według Św. Łukasza.

Następnie ksiądz proboszcz Kazimierz Żuchowski przypomniał nam, jak ważny jest szacunek do kultury, wartości i pracy innych, jednocześnie dziękując, za  kultywowanie  tradycji w naszym internacie. Uroczyście rozpoczął Wigilię modlitwą i pobłogosławił opłatki. To był czas na wzajemne życzenia, chwile wzruszeń i wspomnień.

Wspólnie zasiedliśmy do pięknie przygotowanego stołu, na którym znalazły się tradycyjne, świąteczne potrawy przygotowane przez nasze Panie z kuchni, które dokładnie  wiedzą jak o nas zadbać. Ucztowaliśmy przy smacznych pierogach, krokietach, śledzikach, rybach popijając barszczykiem. Nadszedł czas na występ wychowanków internatu w jasełkach „Czekając na…”, reżyserowany przez Panią Iwonę Dźwil. Przedstawienie ukazywało problemy współczesnych ludzi, których wartością jest konsumpcjonizm. Ludzi, którzy  nie zauważają  problemów  innych myśląc tylko o swoich potrzebach. Głośny aplauz widowni potwierdził przekazane przesłania przez  młodych aktorów. Następnie ogłoszono wyniki konkursu „Piernikowe szaleństwo” zorganizowanego przez MRI, w którym pierwsze miejsce zajęła grupa I, drugie –grupa II, trzecie-grupa IV, czwarte-grupa III. Wszystkim gratulujemy ! W końcu nadszedł czas na tradycyjne wspólne kolędowanie. Młodzież wraz z Panią Justyną Wójcicką zaśpiewała  piękne polskie kolędy: „Pastorałka od serca do ucha”,  „A wczora z wieczora”, „Skrzypi mróz”, „Daj spokój, idź spać”. „Cichą noc” wszyscy śpiewaliśmy przy akompaniamencie akordeonu.

 Na zakończenie wieczoru wigilijnego Pani Kierownik Genowefa Jasionek podziękowała wszystkim  zaangażowanym tworzącym ten piękny, wspólnie spędzony czas.

Podziękowanie wspaniałej młodzieży: prowadzącej uroczystość, grającej w jasełkach, dekorującej świetlicę, zajmującej się sprzętem grającym, śpiewającym i wszystkim który mieli wkład w organizację Wigilii.

Oprawa muzyczna: Roksana Kunka, Eliza Grzyb
Oprawa fotograficzna: Kamila Klimek

Iwona Dźwil

Skip to content