Narodowe Czytanie 2023 w ZSCKR w Karolewie

W ramach akcji Narodowe Czytanie pochylamy się nad wybitnymi utworami należącymi do kanonu naszej literatury. W tegorocznej, 12. edycji, będzie to pozytywistyczna powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 

W sobotę, 9 września 2023 roku, Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, najbardziej znanej powieści tej autorki, która wydana została w 1888 roku. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci…” – napisał w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda.

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj,(…) powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – dodał Prezydent.

Powieść Elizy Orzeszkowej będzie towarzyszyła uroczystościom szkolnym w roku 2023/2024 i ponownie odkryje przed nami swoją wybitną wartość literacką, bogactwo kulturowe i historyczne, stając się dla nas prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2023 i redefinicji patriotyzmu we współczesnym świecie.

Koordynatorem kolejnych odsłon Narodowego Czytania jest polonistka naszej szkoły, pani Marzena Cogiel, która dokonuje doboru odpowiednich fragmentów dzieła literackiego, aby  stały się dopełnieniem wymiaru edukacyjno-wychowawczego zaplanowanych w kalendarzu szkolnym uroczystości. Będzie to także okazja do promowania czytelnictwa wśród młodego pokolenia, o co dbają w kolejnych odsłonach Narodowego czytania  panie bibliotekarki: Janina Fąderska i Katarzyna Dziębowska.

Zachęcamy do odkrywania dzieł naszej literatury narodowej, które są skarbnicą ponadczasowych wartości.

Lucyna Olszewska

Skip to content