„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Jesień sprzyja zadumie i pamięci o tych, którzy odeszli. W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych klasa pierwsza Technikum Architektury Krajobrazu  wraz z opiekunem zajęć praktycznych, panią Natalią Bielińską, udała się na pobliskie miejsce spoczynku kapitana Tadeusza Gisgesa, naczelnego lekarza 71.

Pułku Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Społeczność naszej szkoły czci pamięć o poległym bohaterze, między innymi poprzez coroczną pielęgnację Jego nagrobka. Uczniowie nie tylko uporządkowali miejsce pochówku, ale także wykonali wieniec, który ozdobił mogiłę.

Zajęcia miały charakter wychowawczo – edukacyjny. Uczniowie dowiedzieli się, że nagrobki w kształcie pnia drzewa (widoczny na zdjęciu), były tradycyjnie stawiane na cmentarzach ewangelickich i symbolizowały ścięte drzewo życia człowieka. Dawni kamieniarze potrafili z wielką precyzją odwzorować detale kory, tak że dziś nieświadomie możemy wziąć go za prawdziwy pień. Ponadto po przeciwnej stronie drogi możemy zaobserwować pozostałości po dawnym cmentarzu: aleję wejściową, ruiny nagrobków oraz bluszcz rosnący pomiędzy drzewami, którego wiecznie zielone liście symbolizują nieśmiertelność i odrodzenie.

Zadumani nad nieuchronnością losu każdego człowieka patrzyliśmy na płonące znicze z nadzieją, że „nie wszystek umrę…”

Dodaj komentarz

Skip to content