Dzień Chleba 2017

W polskiej tradycji chleb był i jest symbolem pożywienia, ale także dostatku i pomyślności.Spożywając chleb, podświadomie staramy się, aby nie upadł na ziemię, aby nie został wyrzucony na śmietnik. Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego.Chleb miał też przez wieki honorowe miejsce w przestrzeni domu wiejskiego. Nasi pradziadowie przed postawieniem chałupy, w jej węgłach układali kawałki chleba, a pierwszą wnoszoną do izby rzeczą podczas przeprowadzki był właśnie bochen chleba. Również na co dzień w izbie wiejskiej chleb cały dzień leżał na stole przykryty lnianym obrusem, aby móc w każdej chwili służyć regenerowaniu sił domowników i gości.

Mądrości ludowe mówią, że „od szacunku do kromki chleba jest tylko jeden krok do szacunku wobec ludzi”, „chleb i woda – nie ma głoda” a „chleb pracą nabyty jest smaczny i syty”. Kultywowaniu tradycji oraz integracji społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie sprzyja organizowany cyklicznie Dzień Chleba. 27 października pod czujnym okiem nauczycieli: pani Małgorzaty Jankielewicz oraz pani Wioletty Ławrywianiec, młodzież z Samorządu Uczniowskiego przygotowała ekspozycję połączoną z degustacją i oceną. Dekoracją stołów zajęli się uczniowie architektury krajobrazu pod kierunkiem pani Natalii Bielińskiej.

Zapach domowego chleba i tradycyjnych wyrobów rozlegał się w budynku „Centrum” i zwabiał podczas przerw chętnych do degustacji. Stoły uginały się pod różnorodnymi chlebami wykonanymi zgodnie z domowymi recepturami. Smakowanie chleba oraz delektowanie się jego zapachem było już ucztą samą w sobie, ale eksplozją smaków okazały się domowe powidła, dżemy, smalce, masła smakowe, pasty, miody, marynaty, wyroby wędliniarskie. Zachwytom nie było końca, a komisja, składająca się z przedstawicieli pracowników administracji oraz dyrekcji szkoły, której zadaniem była ocena przygotowanych przez poszczególne klasy ekspozycji, miała twardy orzech do zgryzienia.W konkursie szkolnym udział wzięły następujące klasy wraz z wychowawcami:IABT – pani Katarzyna Kłek, ILTH – pani Małgorzata Hrycenko, IAB –pani Wioletta Ławrywianiec, IIBTF –pani Lucyna Olszewska, IIIPAT – pani Małgorzata Jankielewicz, IIILTF – pani Marzena Cogiel, IIIEZ – pan Sławomir Tymoszuk, IVPAT–pan Andrzej Rzeczycki, IVPBT –pani Anna Suszyńska-Tytko, IVBAT –pani Joanna Szwark.

Dziękujemy zaangażowanym klasom za wsparcie inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, a odwiedzającym uczniom, pracownikom szkoły i nauczycielom za dzielenie się wrażeniami podczas  degustacji. Po obradach komisja wyłoniła mistrzów Dnia Chleba 2017:

I miejsce – klasa IVBAT – 36 pkt/40 pkt

II miejsce – klasy IVPAT i IIIPAT – 30pkt/40pkt

III miejsce – klasa IIIEZ – 26 pkt/40 pkt

Gratulujemy serdecznie zwycięzcom, organizatorom i uczestnikom spotkania wokół szkolnego stołu.Dziękujemy również babciom, dziadkom i rodzicom naszych uczniów za podzielenie się smakami domowych wyrobów. Dzień Chleba to już tradycja naszej szkoły, która pozwala na wspólne odkrywanie przekazywanych z pokolenia na pokolenie smaków naszego regionu.

 Lucyna Olszewska

Foto: Klaudia Czeczeniuk

Dodaj komentarz

Skip to content