Społeczność żydowska w dawnym Rastenburgu – wystawa i prelekcja

„Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?”, to projekt realizowany przez Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie dzięki dofinansowaniu ze środków Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, skierowany głównie do młodzieży szkolnej Kętrzyna i powiatu.

Jednym z celów projektu ma być podniesienie poziomu tolerancji i świadomości tego, że obok nas mogą żyć ludzie o innej kulturze, obyczajach, języku, wyznaniu, którzy ubarwiają i ubogacają świat lokalnych społeczności.

Partnerem szkolnym tego projektu jest pani Joanna Cieleszyńska, nauczycielka historii, dzięki której gościliśmy w naszej szkole wystawę siedemnastu plansz z dokumentami i zdjęciami budynków związanych ze społecznością żydowską w dawnym Rastenburgu. Uroczystego otwarcia wystawy 24 października 2017 r. dokonali: dyrektor Zespołu pan Jan Mickiewicz, wicedyrektor pani Lucyna Olszewska, kętrzyński historyk i etnograf pan Tadeusz Korowaj oraz pani Joanna Cieleszyńska. Pan dyrektor przedstawił pana Tadeusza Korowaja oraz zachęcił nauczycieli i zgromadzoną młodzież klas II i III technikum do obejrzenia wystawy oraz wysłuchania prelekcji zaproszonego gościa.

Pan Korowaj zabrał nas w podróż w głąb historii dawnego Kętrzyna, w którym ludność pochodzenia żydowskiego tworzyła aktywną i znaczącą grupę mieszkańców miasta. Poznaliśmy żydowskich kupców, lekarzy, rajców miejskich, ich zwyczaje, muzykę i codzienne życie. Była to społeczność, która przyczyniła się do rozwoju gospodarki, handlu i kultury naszego miasta. Przypomniał nam tragiczną historię Nocy Kryształowej, która zmusiła tych ludzi do opuszczenia swoich majątków i domów. 
               Była to dla naszych uczniów wspaniała lekcja zachęcająca do odkrywania tajemnic swojej małej ojczyzny i poznawania bogatej kultury żydowskiej. Liczymy, że młodzież naszej szkoły, biorąca udział w cyklu imprez związanych z tym projektem, poszerzy swoją wiedzę i wykaże zainteresowanie miejscami ważnymi dla naszej historii i kultury.

Joanna Cieleszyńska

Dodaj komentarz

Skip to content