„Ostatni dzwonek” – ZSZ 2016

„Przyszłość jak wielki znak zapytania…”

Ostatni dzwonek klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej  w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. gen. Franciszka Kamińskiego w Karolewie

Wielki Polak Karol Wojtyła powiedział ludziom młodym: „Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz, to lepsze, niż  byś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam. „

Skarbem młodości jest ukończenie szkoły.

23 czerwca 2016r. absolwenci  klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej  zakończyli edukacyjne zmagania. Dyrektorzy, grono pedagogiczne i brać uczniowska uczestniczyli w uhonorowaniu wychowawców: Pani  profesor  Lucyny Olszewskiej wraz z absolwentami  w  zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz Pani profesor  Haliny  Szeląg wraz z absolwentami w zawodzie kucharz.

Konferansjerami uroczystości byli uczniowie : Magdalena Mróz i Paweł Ptak.

Zgodnie z ceremoniałem szkoły Mistrz Ceremoniału  Pan Andrzej Sienkiewicz dokonał wprowadzenia pocztu sztandarowego, następnie wszyscy  zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Dyrektor Zespołu Pan Ryszard Kawczyński w przemówieniu do absolwentów zaakcentował rolę młodości, jako siły i pułapki człowieka. W wystąpieniu odwołał się do wspomnień z lat szkolnych i bogactwa przeżyć. Zdobycie zawodu to dopiero początek, przedsmak praktyki i budowania własnego życia. Nie ma jednej odpowiedzi, nie ma raz wytyczonej drogi, bo rolą człowieka jest pokonywać  trudności,  nie bać się porażek.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie wyróżnionego  absolwenta.

Tytuł „Absolwenta Roku” w ZSCKR jest najwyższym wyróżnieniem edukacyjnym. Pamiątkowy medal i dyplom „Absolwenta Roku”, Dyrektor Pan Ryszard Kawczyński wręczył Bartłomiejowi Suszyńskiemu z klasy trzeciej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Słowa uznania i list gratulacyjny z rąk Dyrektora Zespołu otrzymali również rodzice absolwenta Państwo Suszyńscy.

„Nie ma prawdziwszej, wspanialszej radości na świecie od tej, gdy widzi się wielkie serce otwarte dla drugiego” – powiedział Johan Wolfgang Goethe. Takie serca miały pani profesor Lucyna Olszewska i pani profesor Halina Szeląg, dla których specjalną dedykację muzyczną- utwór Maryli Rodowicz: „Kolorowe jarmarki” zagrały : Pani Dorota Kuchcińska i uczennica Klaudia Krajewska. Podziękowania wychowawcom odczytali absolwenci Katarzyna Szymkowska i Krystian Siwicki. W pięknych i  mądrych słowach zabrzmiało przesłanie, że ślad dobra na  zawsze będzie śladem, który wytyczył wychowawca. Uczniowie klas trzecich wręczyli  pąsowe róże wszystkim nauczycielom, jako dowód wdzięczności i szacunku za zdobytą wiedzę i mądrość.

Przedstawiciel młodzieży -Sekretarz   Samorządu Uczniowskiego  Karol Marciniak, skierował życzenia i słowa wsparcia dla koleżanek i kolegów, dla których największym wyzwaniem będzie samodzielne podejmowanie decyzji, pierwsza praca, udowodnienie posiadanych umiejętności.

W części artystycznej młodsi uczniowie przygotowali żartobliwe uwagi o gotowaniu i umiejętnościach kulinarnych oraz pozdrowienia od oceny szkolnej „jedynki”. Dedykację muzyczną :”Życia mała garść” ,zagrały na gitarach i wyśpiewały: Pani Dorota Kuchcińska, Klaudia Krajewska, Brygida Osiecka.

Następnie Karolina Bobkowska i Tomasz Chmieleński „zabrali” absolwentów w sentymentalną podróż. Podróż… prezentacji zdjęć, na których utrwalono na zawsze momenty,  wspólnych spotkań, występów, wigilii, wycieczek…Nie zabrakło wzruszenia, uśmiechów i łez.

 

Dyrektor Zespołu dokonał podsumowania efektów trzyletniej pracy wychowawców i ich uczniów, wręczając  dyplomy i świadectwa. Wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Suszyński, Krystian Siwicki, Michał Butrym, Damian Sobotka, Kamil Fiet, Iwona Iwańczyk, Katarzyna Szymkowska.

Absolwenci otrzymali upominki: od Pana Dyrektora  anioły,  by roztoczyły nad nimi skrzydła opieki, od Samorządu Uczniowskiego -talizmany szczęścia, od młodszych kolegów klasy drugiej ZSZ- czekoladowe słodkości.

Życzymy Wam pomyślności i pamiętajcie, że  przygoda Waszego  jutra zależy tylko od działania i nigdy nie jest na nią za późno. Jak mówi poeta: „Nic nie jest stracone, skończone też nie. Gdy droga przed Tobą, a sam jesteś w tle”.

Dodaj komentarz

Skip to content