ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KAROLEWO”

ZSCKR w Karolewie to nowoczesna szkoła, która w trosce o rozwój zainteresowań uczniów dysponuje szerokim wachlarzem zajęć pozalekcyjnych. Chlubą naszej szkoły jest założony w grudniu 2012 roku z inicjatywy pana dyrektora Ryszarda Kawczyńskiego Zespół Pieśni i Tańca „Karolewo”. Opiekę artystyczną nad Zespołem objęła pani Katarzyna Rejent, nauczycielka wychowania fizycznego.

Pierwsze kroki nie były łatwe, ponieważ do grupy zgłosiło się pięć dziewcząt i tylko dwóch chłopców. Jednak nie zgasiło to niczyjego zapału do pracy. Pomimo nietypowego składu już po czterech miesiącach, Zespół wystąpił  po raz pierwszy na I Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych Szkół Rolniczych w Sejnach. Ważnym wydarzeniem dla tancerzy był także występ podczas Mazurskich Morcinków, które odbyły się w listopadzie 2013 roku w Kętrzyńskim Zamku.

Instruktorka pani Katarzyna Rejent to osoba sumienna, obowiązkowa i bardzo zaangażowana w swoją pracę. Dlatego też, już we wrześniu 2012 roku, rozpoczęła dwuletni kurs kwalifikacyjny nadający uprawnienia instruktora tańca ludowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Niedługo, bo 25 października pani Rejent będzie miała swój egzamin dyplomowy, na którym, w części otwartej nie zabraknie podopiecznych z Zespołu.

Katarzyna Rejent to perfekcjonistka, która marzyła o profesjonalnej oprawie artystycznej każdego występu Zespołu. W lutym 2014 r. do grupy tanecznej, który tworzyło już pięciu chłopców i dziewięć dziewcząt, dołączył akompaniator pan Kazimierz Kwiatkowski. Pierwszy występ w nowym składzie i przy akompaniamencie akordeonu odbył się w Księżycowym Dworku koło Kętrzyna. Tancerze zaprezentowali gościom z Francji 6 tańców z regionu warmińsko – mazurskiego oraz taniec narodowy „Kujawiak”, a także dwie przyśpiewki i pieśń o Ziemi Warmińskiej. Ten sam program artystyczny Zespół przedstawił podczas Zjazdu Seniorów Oświaty Rolniczej w ZSCKR w Karolewie oraz podczas Święta Ludowego w Kętrzynie.

Od początku istnienia ciągle przebudowywany jest skład grupy młodych tancerzy, którzy borykają się także z brakiem własnych strojów ludowych. Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Kętrzyn pana Krzysztofa Hećmana, ubiory do występów użycza nam dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury pan Damian Nietrzeba. Może kiedyś spełni się marzenie młodych ludzi o własnych strojach…

Ciężka praca tancerzy doceniana jest przez pana dyrektora Ryszarda Kawczyńskiego, dzięki któremu młodzież mogła uczestniczyć w dwudniowej wycieczce do Płocka. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie w Teatrze Dramatycznym  jasełek pt.: „Hej kolęda, kolęda” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Warszawianka”.

– „Bycie w Zespole to nie tylko taniec, zajęcia po lekcjach, czas spędzony na treningach, ale także wyjazdy integracyjne, wspólne ogniska i wspaniałe wspomnienia, które pozostaną na całe życie. Poprzez występy, nauczyłam się radzić sobie z tremą, która kiedyś była dla mnie problemem. Teraz, trema towarzyszy mi tylko do postawienia pierwszego kroku na scenie, potem znika i robię po prostu swoje.” – tak swoją przygodę z Zespołem opisuje Klaudia Krajewska uczennica klasy II Technikum Agrobiznesu.

Rok szkolny 2014/2015 przyniósł kolejne zmiany składu. W weekendowych warsztatach zorganizowanych przez panią Rejent, które odbyły się w dniach 13-14 września w internacie naszej Szkoły uczestniczyło dwóch chłopców i cztery dziewczyny. W celu podniesienia jakości śpiewu dodatkowo do Zespołu wstąpiły cztery dziewczyny. Intensywna praca zaowocowała nowym programem artystycznym, który zaprezentowany został 25 września podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona.

Katarzyna Dziębowska

 

Dodaj komentarz

Skip to content