BIOLOGICZNA INNOWACJA PEDAGOGICZNA „BIOLOGIA W PRAKTYCE”

„Słyszałem i zapomniałem.
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem.”

KONFUCJUSZ

Od września 2023/2024 uczniowie klas drugich w naszej szkole biorą udział w biologicznej innowacji pedagogicznej pt. „Biologia w praktyce”. Pomysł na urozmaicenie zajęć dydaktycznych narodził się z przekonania, jak istotne znaczenie mają zajęcia praktyczne w zdobywaniu wiedzy i jak niesamowicie mobilizują do nauki i poznawania świata. Uczniowie na lekcjach biologii wykonują ciekawe eksperymenty, które pozwalają im zrozumieć realizowane tematy lekcji.

W październiku klasy drugie wykonały następujące doświadczenia:

  1. „Wpływ czystości rąk na rozwój pleśni na chlebie” – doświadczenie za pomocą którego uczniowie sprawdzili ile mikroorganizmów przenosimy codziennie na dłoniach i jak konieczne jest dokładne mycie rąk! W tym celu zamknęli w woreczkach: kromkę chleba czystą prosto z opakowania, kromkę dotykaną przez wszystkich uczniów w klasie, kromkę dotykaną tylko przez ucznia, który umył ręce mydłem i tylko przez ucznia, który umył ręce płynem dezynfekującym. Po tygodniu okazało się, że najszybciej pierwsze oznaki pleśni pojawiły się na chlebie dotykanym przez całą klasę, później na chlebie dotykanym przez ucznia z umytymi rękami. Natomiast chleb dotykany dłoniami umytymi płynem dezynfekującym i czysty w ogóle się nie zepsuł – tylko wysechł.  
  2. „Wpływ pH na wytrzymałość kości” Uczniowie umieścili kość w occie i w wodzie. Po tygodniu porównali obie próby. Okazało się, że kwaśne pH octu spowodowało wytrącenie z kości fosforanu wapnia, który odpowiada za twardość i kość całkowicie straciła swoją twardość – stała się sprężysta i giętka, co widać na zdjęciach.

Klasa 2 HT, która realizuje biologię rozszerzoną w tym czasie założyła własną hodowlę pantofelków. W tym celu uczniowie pobrali wodę z naszego szkolnego oczka wodnego, do słoika włożyli liście, słomę i trawę. Po tygodniu można  już było dokonać obserwacji pod mikroskopem pantofelków – protistów z grupy orzęsków, które mają charakterystyczną budowę w kształcie buta i wiele cech typowych dla tej grupy organizmów.

Przeprowadzone doświadczenia urozmaiciły lekcje biologii i sprawiły, że zdobyta w ten sposób wiedza na długo zostanie młodzieży w pamięci. Zapraszam do galerii zdjęć dokumentującej przebieg doświadczeń.

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content