Listopad u architektów krajobrazu

Listopad nie jest miesiącem intensywnej pracy w szklarni, zazwyczaj ta powoli zapada już w zimowy sen. Jesienna aura, obejmująca pierwsze przymrozki i coraz krótszy dzień w kalendarzu, oznacza czas przygotowania szklarni do zimy. Kiedy jednak aura sprzyja, zajmujemy się przygotowaniem bylin dwuletnich oraz sadzonkami zdrewniałymi do naszych wiosennych kompozycji.

Przygotowałem wraz z uczniami architektury całą szklarnię sadzonek. Wykorzystamy je do wiosennych projektów na terenie szkoły. Gatunki takie jak: naparstnice, bratki, goździk brodaty a także sadzonki trzmieliny a nawet perukowca podolskiego. Będziemy mogli obserwować owoce naszej pracy w naszych wiosennych i letnich kompozycjach na terenie szkoły.

Skąd się wzięła nazwa rośliny dwuletnie? Właśnie stąd, że cykl uprawy tych roślin trwa właśnie dwa lata. W pierwszym roku przygotowujemy rozsadę roślin dwuletnich – wysiewamy nasiona, rośliny kiełkują i wytwarzają części wegetatywne (liście). Po przezimowaniu, w drugim roku uprawy obficie kwitną i wydają nasiona.

Arkadiusz Wanat

Skip to content