Innowacja pedagogiczna – florystyka w architekturze krajobrazu

„Kwiaty zawsze czynią ludzi lepszymi, szczęśliwszymi i bardziej pomocnymi,

 są promieniami słońca, pokarmem i lekarstwem dla duszy”

 Luther Burbank

5.10.2023 r. w klasie 2 HT i 5 BTH odbyła się lekcja otwarta, będąca wstępem do zaczynającej się innowacji pedagogicznej pt. „Florystyka jako poszerzenie kompetencji zawodowych w technikum architektury krajobrazu”. Ma ona na celu „uzbrojenie” naszych architektów w szerszy wachlarz umiejętności, które w przyszłości mogą zaprocentować nowymi drogami rozwoju zawodowego i osobistego. Cykl zajęć tematycznych rozpoczął się lekcją wprowadzającą w projekt, ponieważ jak powszechnie wiadomo podstawą wszelkich umiejętności jest wiedza. Uczniowie rozpoczęli od spaceru przez kręte i niezwykle kolorowe drogi historii bukieciarstwa. Od pierwszej rośliny ozdobnej, przez twórczość starożytnych, po takie klasyki jak biedermeier czy bukiet makartowski – uczniowie zapoznali się z rozwojem sztuki układania kwiatów. Lekcja ta była także częścią przygotowań do obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. Lekcję zorganizowała i poprowadziła nauczycielka przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu: Natalia Bielińska.

Zwieńczeniem przeprowadzonych zajęć było wykonanie, przez uczniów klasy 2 HT i 5 BTH bukietów, które uświetnią szkolne obchody DEN. Kompozycje powstały w stylach odpowiadających poszczególnym epokom historycznym, w które przeniosą nas klasy drugie, które wraz z Panią Joanną Małkiewicz, odpowiedzialne są za organizację apelu. W ten sposób powstały następujące kompozycje:

  1. Oświecenie – kompozycja w stylu klasycystycznym.

„Miej odwagę być mądrym” to hasło przewodnie ludzi oświecenia. Gdzieś pomiędzy ociekającym złotem barokiem i emocjonalnym romantyzmem powróciliśmy do klasycznych wzorców piękna. Kompozycję wypełniają róże, lilie, eustomy i kłosy zbóż. Całość zgrabnie owijają pędy winorośli. Ten okazały bukiet mógłby otrzymać nauczyciel w podziękowaniu za swoją pracę w epoce rozumu i filozofów.

  1. Romantyzm – biedermeier.

Biedermeier to niewielki ale niezwykle urokliwy bukiet. Wypełniają go róże, goździki i margerytki tworzące symetryczną, centralną kompozycję. Regularność ułożenia kwiatów tworzy harmonijne i niemal perfekcyjne połączenie. Symbol miłości, czasem tragicznej, czasem spełnionej, ale zawsze wszechogarniającej i potężnej. Romantyczny nauczyciel jako przewodnik po zawiłych meandrach życia z pewnością ucieszyłby się z takiego podarunku.

  1. Pozytywizm – bukiet makartowski.

Pozytywizm, u którego podstaw leży empiryzm opierający się na naszych zmysłach wykształcił charakterystyczny typ bukietu – makartowski. Suszone kwiaty, trawy, liście i pawie pióra – to kompozycja dla nauczyciela, który poświęcił swoje życie nauce i służbie społeczeństwu.

  1. Młoda Polska – bukiet secesyjny.

Stoimy w przededniu wielkiej światowej rewolucji i upragnionej wolności. Nadchodzi secesja, czyli swoboda kompozycji z asymetrycznym ułożeniem roślin. Dzikie i niepozorne kwiaty, ktoś mógłby rzec chwasty – mają jednak swój urok, co prezentuje ta przepiękna wiązanka. To bukiet dla nauczyciela z nadzieją patrzącego w przyszłość.

  1. Dwudziestolecie międzywojenne – awangarda.

Nadeszła upragniona WOLNOŚĆ, a z nią zerwanie ze starym pożądkiem. Awangarda stworzyła swój własny świat, pełen niezwykłych form. Ten niecodzienny bukiet, gdzie kwiaty pozbawione zostały rzeczywistych form idealnie nadaje się dla nauczyciela nietuzinkowego, kreatywnego i może trochę szalonego?

  1. Wojna i okupacja – bukiet ukryty w pudełku (flower box).

Przeszliśmy do podziemia. Tajne lekcje w piwnicach i na strychach – to nasza rzeczywistość. Pozostało nam niewiele, ale wiara i duma narodowa wciąż się w nas tli. W tym mrocznym czasie – edukacja jest jednym z ogarków rozświetlających drogę do lepszego jutra. Bukiet ten należy się wszystkim nauczycielom z czasów okupacji, którzy ryzykowali własnym życiem, nigdy nie poddali się i walczyli o nasz kraj.

  1. PRL – klasyczna kompozycja z goździków.

Wolność?

Nauczyciel mierzący się z cenzurą i prawdą historyczną. Naród czekający na pełnię swobody. Czerwone goździki i gałązka asparagusa to symbol tamtych, słodko-gorzkich, czasów. Bukiet ten poświęcamy wszystkim nauczycielom pracującym w tych trudnych czasach, którzy nie ustawali w próbach pokonania wrogiego systemu.

  1. Współczesność – bukiet w stylu linearnym.

WOLNOŚĆ!

Czasy kiedy ogranicza nas tylko nasz umysł. Nauczyciel jest drogowskazem, wzbudza ciekawość świata i kreatywność. Pora na chwilę refleksji. Doceńmy to, co mamy, bo poprzednie pokolenia przelewały krew i poświęcały swoje życie, żebyśmy dziś mogli decydować o sobie. Ten bukiet w stylu wegetatywnym to kwintesencja słowa współczesność. Ofiarujemy go wszystkim nauczycielom jako symbol wdzięczności i podziękowanie za wiarę w świetlaną przyszłość młodzieży.

Opracowanie:
Natalia Bielińska

Skip to content