Odrobina orientu w naszej szkole

Na zajęciach praktycznych klasa 1 HT pod opieką Pani Natalii Bielińskiej miała okazję wykonać kompozycje z żywego materiału roślinnego podczas lekcji otwartej. Tym razem inspiracją do wykonanych prac była odległa Japonia, a mianowicie dwa niezwykle popularne i efektowne rodzaje dekoracji: ikebana i kokedama.

Ikebana, czyli tradycyjna sztuka układania kwiatów, inspiruje florystów już od wieków. Uczniowie na lekcji wykonali kompozycję w stylu moribana, wykorzystując w tym celu akcesorium florystyczne o egzotycznej nazwie kenzan. Zgodnie z zasadami, należało użyć 3 różne gatunki roślin – każdy z nich w nieparzystej ilości oraz dążyć do nadania kompozycji kształtu trójkąta.

Kokedama, natomiast, to tradycyjna japońska metoda uprawiania roślin doniczkowych w kuli z mchu, która zastępuje doniczkę. Na początku uczniowie, według otrzymanych instrukcji, wykonali mieszankę podłoża składającą się z: ziemi ogrodniczej, glinki oraz torfu. Po uformowaniu kształtu kuli z podłoża umieścili w jej wnętrzu korzenie wybranej rośliny i całość zabezpieczyli mchem i sznurkiem. Gotowa kokedama jest łatwa w utrzymaniu: wymaga podlewania (kulę można zanurzyć w wodzie lub regularnie zraszać) i ewentualnego zasilania nawozami (np. popularnymi pałeczkami).

Natalia Bielińska

Skip to content