Obserwowaliśmy częściowe zaćmienie Słońca

25 października 2022 r. uczniowie klas pierwszych oraz kasy 2BT i 4B4 technikum w naszej szkole, dzięki transmisji online prowadzonej przez Studenckie Koło Naukowe Geografów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, mieli możliwość uczestniczenia w obserwacji ciekawego zjawiska astronomicznego – częściowego zaćmienia Słońca. Było ono widoczne w całej Polsce, najlepiej w północno – wschodniej części kraju, najsłabiej zaś w południowo – zachodnich krańcach Polski.

Kiedy dochodzi do zaćmienia Słońca?

Zjawisko ma miejsce wtedy, gdy w jednej linii ustawiają się Słońce, Księżyc i Ziemia. Księżyc przez kilka godzin rzuca wtedy cień na naszą planetę, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które zwykle dociera do Ziemi.

Najbliższe porównywalne zaćmienie Słońca będzie w sierpniu 2027 roku. Gdybyśmy chcieli zaobserwować całkowite zaćmienie z terytorium Polski, to raczej nie uda nam się dotrwać do 7 października 2135 roku, ale już 12 sierpnia 2026 roku, będąc na wakacjach w Hiszpanii, Islandii lub Grenlandii, będziemy naocznymi świadkami całkowitego zaćmienia Słońca.

Pamiętajmy, że przy obserwacji nie kierujemy oczu bezpośrednio na Słońce bez ochrony, gdyż można stracić wzrok. Uzbrójmy się np. w specjalne okulary wyposażone w filtry.

Na stronie https://halloween.friko.net/zacmienie/251022/ możesz zobaczyć animację minionego zaćmienia Słońca w różnych miastach Polski, czas trwania oraz stopień zakrycia Słońca.

Marek Stokłosa

Informacja.jpg

Skip to content