Pamiętamy o tych, którzy polegli za niepodległość

                                         „Pamięć o przeszłości oz­nacza zaangażowanie w przyszłość”

                                                                                                                     Jan Paweł II

 

Listopad to czas zadumy i refleksji nad istotą ludzkiego życia. Wybierając się na cmentarz szczególnie pamiętajmy o osobach walczących za naszą wolność, za niepodległość Polski.

W Karolewie, na cmentarzu ewangelickim znajduje się symboliczne miejsce pochówku kapitana doktora Tadeusza Gisgesa. Urodził się on 28 października 1894r. Był naczelnym lekarzem 71. pułku  Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Pułk ten został powołany 23 marca 1939 roku przez generalnego inspektora sił zbrojnych, marszałka Polski Edwarda Śmigłego – Rydza. Zadania SGO Narew polegały na obronie północno-wschodniego odcinka frontu w oparciu o granicę litewską oraz utrzymanie linii Narew i jej dopływu Biebrzy. Kapitan Tadeusz Gisges uczestniczył w działaniach wojennych 1939 roku, dostał się do niewoli niemieckiej. Zginął 6 grudnia 1944 roku w Karolewie, niosąc pomoc jeńcom wojennym.

Młodzież, jak co roku, oddała hołd kpt. Tadeuszowi Gisgesowi,  poległemu za naszą wolność i niepodległość. Uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu uporządkowali  miejsce pamięci, zapalili znicz i złożyli własnoręcznie zrobiony wieniec. Młodzieżowa Rada Internatu także pamiętała o historycznym bohaterze z naszego regionu zapalając znicze. Takie inicjatywy kształtują w młodzieży patriotyzm i szacunek do tradycji.

Zainteresowanych  ciekawą historią kapitana Tadeusza Gisgesa odsyłam do linku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=CssQCJSpm1Y

#SzkołaPamięta         

                                                                                                       Iwona Dźwil i MRI

Dodaj komentarz

Skip to content