Narodowe Święto Niepodległości

Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, narodowej historii,  manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wierzymy w przyszłość następnych pokoleń Polaków, wyrażamy uczucia patriotyczne. „Mazurek Dąbrowskiego”  jest jednym z symboli państwowych, pełniących wyjątkową rolę w życiu naszego narodu.

Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole,  uczestnicząc w akcjach MEN „Szkoła ho hymnu” i „Szkoła pamięta” oraz składając kwiaty przy szkolnej tablicy, z wymownym cytatem Józefa Piłsudskiego „Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Przygotowując się do Narodowego Święta Niepodległości odwiedziliśmy miejsce pamięci poświęcone naszemu lokalnemu bohaterowi, w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa poświęcona twórcom niepodległości naszej Ojczyzny, a w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy w formie zdalnej, natomiast dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele administracji i obsługi, po odśpiewaniu hymnu, złożyli kwiaty i znicze przy pamiątkowym kamieniu. Przedstawiciele naszej społeczności wzięli również udział w wirtualnym „Biegu Niepodległości”, pokonując symboliczne 1918 m.

W skupieniu i należytym szacunku oddaliśmy hołd tym, których ofiarna postawa pozwoliła na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Krótki rys historyczny dotyczący dróg do wolności został przedstawiony podczas tego spotkania przez dyrektora Zespołu pana Jana Mickiewicza. Dźwięk hymnu, dumnie prezentująca się na maszcie biało-czerwona oraz obecność pocztu sztandarowego dodały tej chwili podniosłego charakteru i sprawiły, że serca zabiły mocniej.

Zdalnie, a jednak razem uczciliśmy 102. urodziny Niepodległej.

 

 

Lucyna Olszewska

Dodaj komentarz

Skip to content