Dzień Edukacji Narodowej 2020

 

 „Dobry nauczyciel, jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.

 

– polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

16 października Dzień Edukacji w naszej szkole  rozpoczął się przy Pomniku Łączności Pokoleń. Dyrekcja Zespołu: pan Jan Mickiewicz, pani Lucyna Olszewska, pan Zbigniew Bodnar, przedstawiciele rady pedagogicznej, pracownicy  administracji i obsługi, delegacje uczniów w sposób symboliczny uczciły wartość pracy pedagogów.

Zgromadzeni w hali sportowej szkoły  uczestnicy uroczystości ,wzięli udział w akademii przygotowanej przez  panią Magdę Jurkiewicz i panią Katarzynę Dziembowską. Pan Andrzej Sienkiewicz – Mistrz Ceremoniału Szkolnego dokonał wprowadzenia sztandaru szkoły i oficjalnego otwarcia uroczystości.  Prowadzący apel: Wiktoria Łuszcz z klasy II H4P i Piotr Fal z klasy IIIBT,  przywitali zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkolnej. Nastrój tego dnia wzbogaciła przygotowana przez panią Eleonorę Bronakowską piękna sceneria i tematyczne dekoracje sceny.

Kontynuując tradycję czytania dzieł narodowych podczas szkolnych uroczystości, fragment dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego odczytali: pani Wanda Iwaszkiewicz, pan Marek Stokłosa i pan Daniel Siemieniako. Następnie pan dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił rolę nauczycieli i  wychowawców w codziennej, celowej pracy z młodym pokoleniem. Uhonorowaniem zaangażowania w pracę dydaktyczno- wychowawczą było wręczenie nagród i kwiatów dla nauczycieli oraz pracowników szkoły.

W imieniu uczniów przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Piotr Fal przekazał życzenia wytrwałości w pracy i wiary w postępy uczniów.

Następnie nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi otrzymali róże, które wręczyli uczniowie i uczennice Za wiedzę, wiarę w dobro i idee –wdzięczność jest niewymierna.

Pani wicedyrektor Lucyna Olszewska podkreśliła cenne zaangażowanie i pracę wielu osób, które na co dzień starają się, by pasja, praca i nauka stanowiły korelację i dawały przyjemność. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wykwintny poczęstunek wśród dźwięków muzyki.

Czasem warto swojej pracy przyjrzeć się z dystansem i humorem. Taką intencję mieli uczniowie, którzy wcielili się w role edukatorów i niepokornych „talentów bez wiedzy”. Dlatego w programie artystycznym nie mogło zabraknąć szczypty żartu z nutką dydaktyzmu.

Prezentowanym scenom towarzyszył koncert życzeń  utworów muzycznych.

W autorskim programie pani Magdy Jurkiewicz uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie i sceniczne.

Oprawa fotograficzna uroczystości: pani Stella Stukanowa

Oprawa muzyczna uroczystości : Michał Kulik i Przemysław Kłys

 Prowadzący część artystyczną: 

Urszula Duda 

Oliwier Engelhardt 

Skecz :Oliwia Szyrwińska,  Robert Klimkowski

Scena I „Język polski”

Nauczyciel: Kinga Filipiak 

Adam Mickiewicz – Adam Kowalczyk 

Edyta Górniak –  Karolina Gagdzis

Zenek Martyniuk – Bartosz Kwaśniewski

Zosia Samosia-Oliwia Szyrwińska

Scena II „Język rosyjski”

Nauczyciel – Wiktoria Łuszcz

Wilk – Dominik Marszałek

Zając – Karol Cywiński 

Masza –  Wiktoria Gut 

Niedźwiedź – Patryk Dowejko 

Scena III Trener: Adam Kowalczyk

Scena IV „Rada pedagogiczna”

Dyrektor – Dominik Marszałek

 

Uczniowie wykonujący utwory muzyczne: 

Karolina Pytlak 

Przemysław Kłys

Dominika Krygier 

Kinga Nałysnyk

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content