„Dobry nauczyciel, jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.
– polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
16 października Dzień Edukacji w naszej szkole rozpoczął się przy Pomniku Łączności Pokoleń. Dyrekcja Zespołu: pan Jan Mickiewicz, pani Lucyna Olszewska, pan Zbigniew Bodnar, przedstawiciele rady pedagogicznej, pracownicy administracji i obsługi, delegacje uczniów w sposób symboliczny uczciły wartość pracy pedagogów.
Zgromadzeni w hali sportowej szkoły uczestnicy uroczystości ,wzięli udział w akademii przygotowanej przez panią Magdę Jurkiewicz i panią Katarzynę Dziembowską. Pan Andrzej Sienkiewicz – Mistrz Ceremoniału Szkolnego dokonał wprowadzenia sztandaru szkoły i oficjalnego otwarcia uroczystości. Prowadzący apel: Wiktoria Łuszcz z klasy II H4P i Piotr Fal z klasy IIIBT, przywitali zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkolnej. Nastrój tego dnia wzbogaciła przygotowana przez panią Eleonorę Bronakowską piękna sceneria i tematyczne dekoracje sceny.
Kontynuując tradycję czytania dzieł narodowych podczas szkolnych uroczystości, fragment dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego odczytali: pani Wanda Iwaszkiewicz, pan Marek Stokłosa i pan Daniel Siemieniako. Następnie pan dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił rolę nauczycieli i wychowawców w codziennej, celowej pracy z młodym pokoleniem. Uhonorowaniem zaangażowania w pracę dydaktyczno- wychowawczą było wręczenie nagród i kwiatów dla nauczycieli oraz pracowników szkoły.
W imieniu uczniów przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Piotr Fal przekazał życzenia wytrwałości w pracy i wiary w postępy uczniów.
Następnie nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi otrzymali róże, które wręczyli uczniowie i uczennice Za wiedzę, wiarę w dobro i idee –wdzięczność jest niewymierna.
Pani wicedyrektor Lucyna Olszewska podkreśliła cenne zaangażowanie i pracę wielu osób, które na co dzień starają się, by pasja, praca i nauka stanowiły korelację i dawały przyjemność. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wykwintny poczęstunek wśród dźwięków muzyki.
Czasem warto swojej pracy przyjrzeć się z dystansem i humorem. Taką intencję mieli uczniowie, którzy wcielili się w role edukatorów i niepokornych „talentów bez wiedzy”. Dlatego w programie artystycznym nie mogło zabraknąć szczypty żartu z nutką dydaktyzmu.
Prezentowanym scenom towarzyszył koncert życzeń utworów muzycznych.
W autorskim programie pani Magdy Jurkiewicz uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie i sceniczne.
Oprawa fotograficzna uroczystości: pani Stella Stukanowa
Oprawa muzyczna uroczystości : Michał Kulik i Przemysław Kłys
Prowadzący część artystyczną:
Urszula Duda
Oliwier Engelhardt
Skecz :Oliwia Szyrwińska, Robert Klimkowski
Scena I „Język polski”
Nauczyciel: Kinga Filipiak
Adam Mickiewicz – Adam Kowalczyk
Edyta Górniak – Karolina Gagdzis
Zenek Martyniuk – Bartosz Kwaśniewski
Zosia Samosia-Oliwia Szyrwińska
Scena II „Język rosyjski”
Nauczyciel – Wiktoria Łuszcz
Wilk – Dominik Marszałek
Zając – Karol Cywiński
Masza – Wiktoria Gut
Niedźwiedź – Patryk Dowejko
Scena III Trener: Adam Kowalczyk
Scena IV „Rada pedagogiczna”
Dyrektor – Dominik Marszałek
Uczniowie wykonujący utwory muzyczne:
Karolina Pytlak
Przemysław Kłys
Dominika Krygier
Kinga Nałysnyk