Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Drzewo wiedzy jest drzewem życia.

                                           

Wrześniowy poranek powitał  nauczycieli i uczniów ZSCKR im. gen. Franciszka Kamińskiego  w dobrych humorach. 4 września 2017 r. społeczność  szkolna  Karolewa zainaugurowała kolejny rok edukacji 2017/2018 zajmując drugie miejsce wśród szkół rolniczych w Polsce pod względem liczebności w  naborze  uczniów do klas pierwszych.

W oddziałach klas pierwszych witamy obecnie 117 uczniów. Jest to ważny i wymierny wynik naboru, który oznacza preferencje kierunków kształcenia w naszej szkole.

Uroczystość  rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym  pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Karolewie, do której oprawę liturgiczną i śpiew  przygotowała młodzież pod kierunkiem katechetki pani  Niny Sawickiej oraz pani Doroty Kuchcińskiej. Współpraca naszej szkoły z parafią ma wpływ na funkcjonowanie środowiska lokalnego i integrację młodzieży, więc oprawa liturgiczna czy śpiew jest także ubogacaniem umiejętności i przeżyciem duchowym.

Ksiądz  kanonik dr Kazimierz Żuchowski skierował do młodzieży przesłanie o trudach drogi życia i potrzebie edukacji w tej drodze.

Apel z udziałem społeczności szkolnej odbył się na hali sportowej „Olimpia”. Zgodnie z Ceremoniałem Szkoły wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy, nad czym sprawował pieczę Mistrz Ceremoniału  pan Andrzej Sienkiewicz. Następnie Dyrektor pan Jan Mickiewicz powitał wicedyrektorów: panią Lucynę Olszewską oraz pana Dariusza Chomkę, kierownika kształcenia praktycznego Zbigniewa Bodnara, kierownik internatu panią Genowefę Jasionek oraz pedagog panią Małgorzatę Sokołowską.

W swoim wystąpieniu Dyrektor zachęcił uczniów klas pierwszych do angażowania się w życie szkoły i rozwijania umiejętności oraz wiedzy od pierwszych dni nauki. Wspomniał także o reformie oświaty, na mocy której  między innymi we wrześniu tego roku w miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się trzyletnie szkoły branżowe I stopnia

Docelowo nowy system będzie obejmować 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną.

Wielu związało ze szkołą w Karolewie swoje losy, ważne jednak  aby nauczyciele i uczniowie nie zapominali, że są ogniwem,  które kształtuje i zmienia rzeczywistość. Symbolem tego działania jest tablica upamiętniająca Jubileusz 70-lecia szkoły w Karolewie.

Tablica została umieszczona na głównym budynku szkoły, który nosi nazwę „Centrum”.

Kolejnym akcentem uroczystości inauguracji roku szkolnego,  było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej przez ks. kanonika dr Kazimierza Żuchowskiego. Odsłonięcia dokonali: były dyrektor i wieloletni nauczyciel Zespołu pan Ryszard Artyszewicz, były kierownik kształcenia praktycznego pan Adam Kołakowski, obecny dyrektor szkoły pan Jan Mickiewicz i przedstawiciele uczniów: Ewa Tylus i Wojciech Karasik.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

Życzymy wychowawcom i nauczycielom siły i motywacji w pokonywaniu trudów codziennych zmagań edukacyjnych,  zaś uczniom niesłabnących chęci  do nauki, ambicji i chęci rywalizacji.

 

Dodaj komentarz

Skip to content