Wystawa poświęcona pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego utworzono w 2006 roku, na warszawskiej Starówce. Założycielem i dyrektorem był Józef Szaniawski, obecnie kieruje nią jego syn, Filip Frąckowiak. Dzięki temu muzeum nasza szkoła może podziwiać niezwykłą wystawę poświęconą pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Uroczystego otwarcia wystawy, 6 września 2017 r., dokonali: dyrektor Zespołu pan Jan Mickiewicz, wicedyrektor pani Lucyna Olszewska i nauczycielka historii pani Joanna Cieleszyńska. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego oraz zachęcił nauczycieli i młodzież do oglądania wystawy.      

Pani Joanna Cieleszyńska we wszystkich oddziałach klasowych przeprowadziła cykl zajęć dotyczących życia i działalności bohatera wystawy oraz wspólnie z uczniami oglądała ekspozycję na holu głównego budynku szkoły.

Ryszard Jerzy Kukliński (1930-2004),  pseudonim „Jack Strong”, „Mewa”– pułkownik ludowego Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady (2016r.). Był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w roku 1970 został agentem wywiadu amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W celu uniknięcia dekonspiracji, na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego, został wraz z rodziną ewakuowany przez CIA do Berlina Zachodniego. Jego życie i działalność w latach 1971-1981 były najważniejszą misją wywiadowczą w całym okresie „zimnej wojny” (1945-1991 od Jałty do rozpadu Związku Sowieckiego). Ze względu na konsekwencje polityczno-militarne był najważniejszym agentem wywiadu Stanów Zjednoczonych w XX wieku. 

W 2014 roku powstał film „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, oparty na wydarzeniach autentycznych związanych z postacią Ryszarda Kuklińskiego.

Dodaj komentarz

Skip to content