Wycieczka mieszkańców internatu do Gdańska i Gdyni

Młodzież z internatu dnia 20.04.2017 r. wraz z opiekunami panią Elwirą Rzeczycką i panią Jolantą Sznurkowską uczestniczyła w wycieczce do Gdańska i Gdyni.

Wczesnym rankiem pojechaliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Na I i II piętrze znajduje się wystawa stała,która jest sercem Europejskiego Centrum Solidarności. Wystawa jest dedykowana historii ruchu Solidarność oraz zmianom,jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie. Ekspozycja zajmuje 3 tys. m kw.

Następnie pojechaliśmy w kierunku Długich Ogrodów, gdzie czekał na Nas przesympatyczny Pan przewodnik. W trakcie spaceru obejrzeliśmy:

Najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Symbol Gdańska. Dźwig portowy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bram wodnych Głównego Miasta. W obecnym kształcie Żuraw zbudowano w XV wieku. Służył jako urządzenie portowe do załadunku towarów na statki oraz stawiania ich masztów. Mechanizm działania opierał się o bębny o średnicy 6 metrów, które napędzało stąpanie znajdujących się wewnątrz nich ludzi. Dziś działa w nim Centralne Muzeum Morskie, które pokazuje dzieje miasta portowego.

Kolejnym punktem programu był Długi Targ, który wchodzi w skład Traktu Królewskiego w Gdańsku. Kamienice wzdłuż ulicy zamieszkiwane były przez najbogatszych gdańszczan. Corocznie na Długim Targu odbywa się jarmark dominikański.

Długi Targ to ulica wchodząca w skład Traktu Królewskiego w Gdańsku. Biegnie prostopadle do rzeki Motławy, między bramą Złotą i Zieloną. Jest przedłużeniem ulicy Długiej. Rangę samodzielnego placu zyskał już w XVI wieku. Przy Długim Targu wznosi się XVI-wieczny ratusz oraz Dwór Artusa z XV wieku z piękną, gotycką elewacją. Tutaj też stoi fontanna Neptuna będąca najstarszym świeckim pomnikiem Gdańska. Kończąca Długi Targ Zielona Brama to manierystyczny budynek z XVI wieku będący w przeszłości rezydencją przybywających do Gdańska monarchów.

Następnie udaliśmy się do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, który zaczęto budować w XIV wieku i trwało to 159 lat.

Znajdują się w nim zabytki rzeźby gotyckiej, manierystycznej i barokowej. Najcenniejszym elementem kościoła jest „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Do kościoła wejść można przez 7 bram – każda z innej uliczki. Bazylikę zdobi siedem wież iglicznych, 3 ceramiczne i masywna wieża dzwonna o wysokości 82 m zakończona dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy. Kościół może pomieścić ok. 20 tysięcy osób. W poszczególnych kaplicach można obejrzeć cenne dzieła sztuki sakralnej fundowane przez najmożniejszych gdańszczan, a także bractwa i cechy rzemieślnicze.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był przejazd do Gdyni. Wspólny spacer po Skwerze Kościuszki, który jest ulubionym miejscem mieszkańców Gdyni oraz turystów przyniósł nam niezapomniane wrażenia. Tutaj cumują: Dar Pomorza, Błyskawica, a nieopodal znajduje się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. Przy Skwerze Kościuszki znajduje się wielki Hotel Gdynia oraz w niewielkiej odległości od niego Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Po drugiej stronie skweru podziwiać można jedną z największych, modernistycznych kamienic w Gdyni, w której znajdowało się jeszcze przed kilkunastoma laty kino. Obok wznoszą się budynki Dowództwa Marynarki Wojennej RP..Na samym Skwerze Kościuszki znajdują się też liczne pomniki np.: Marynarza Polskiego 1939-1945, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Żołnierzy AK, pod którym w ważniejsze uroczystości państwowe składane są kwiaty. Tu znajduje się również przystań żeglugi pasażerskiej.

W końcu udaliśmy się na upragniony musical do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Spektakl „Ghost” opowiada historię wielkiej miłości Sama i Molly. Pewnego dnia Sam zostaje zastrzelony i jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly wciąż grozi niebezpieczeństwo. Za wszelką cenę pragnie nawiązać kontakt z ukochaną. Musical powstał na podstawie filmu z 1990 roku, z udziałem gwiazd Hollywood- Demi Moore, Patricka Swayze i Whoopi Goldberg.

Zaskakujący scenariusz, poruszająca muzyka, dynamiczna choreografia i przede wszystkim znakomite efekty iluzjonistyczne sprawią, że do musicalu „GHOST” należy powracać, bo nic nie jest takie jak się nam powszechnie wydaje.

Wróciliśmy do Karolewa zmęczeni, ale usatysfakcjonowani licząc na kolejne spotkanie z kulturą.

Elwira Rzeczycka

„Spektakl jest świetnie zaśpiewany, ma dobre tempo, widowiskowe sceny zbiorowe i imponujące efekty specjalne”.

S. Piekarski

„Wycieczka do Gdańska i Gdyni bardzo nam się podobała. Największe wrażenie zrobił na nas musical ”Ghost”.Wszyscy byliśmy zachwyceni grą aktorską występujących artystów, dla których publiczność zgotowała owacje na stojąco”.

K. Czeczko, E.Tylus

„Wycieczka była bardzo fascynująca. Spektakl wywołał w Nas wiele pozytywnych wrażeń oraz mieliśmy okazję zintegrować się ze starszymi kolegami i koleżankami”.

G.Mróź,P. Siegel

„Była to moja pierwsza wycieczka i jestem zafascynowana. Mam nadzieję,że cyklicznie będą organizowane wycieczki z internatu”

J.Traczyk

Dodaj komentarz

Skip to content