76 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 „Tylko guziki nieugięte 

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni 
z głębin wychodzą na powierzchnię 
jedyny pomnik na ich grobie 

są aby świadczyć Bóg policzy 
i ulituje się nad nimi 
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem 
kiedy są lepką cząstką ziemi 

przeleciał ptak przepływa obłok 
upada liść kiełkuje ślaz 
i cisza jest na wysokościach 
i dymi mgłą katyński las 

tylko guziki nieugięte 
potężny głos zamilkłych chórów 
tylko guziki nieugięte 
guziki z płaszczy i mundurów

Społeczność ZSCKR co roku czci pamięć ofiar Katynia przy symbolicznych dębach. Także  w poniedziałkowy poranek dołączyliśmy do obchodów rocznicy Katynia, które przeżywała nasza Ojczyzna.

Katyń- to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach, to słowo zakazane , okryte tajemnicą , to symbol śmierci polskości i ofiary wolności. Historia pamięcią splata cierpliwie wszystkie pokolenia…

76 lat temu, w kwietniu 1940 r., NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 tys.587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 tys. 300 Polaków przetrzymywanych w w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw RP.

Dr Witold Wasilewski z IPN, oceniając charakter zbrodni katyńskiej, napisał: „Skala represji i zbiorowy profil ofiar, motywy podjęcia decyzji i sposób jej przeprowadzenia – kwalifikują ją do uznania za zbrodnię ludobójstwa. Ofiary łączyła przynależność do elity polskiego społeczeństwa, z tej przyczyny zostały skazane przez komunistów na zagładę, stając się ofiarami klasycznego ludobójstwa, w którym nie konkretne i udowodnione w przewodzie sądowym czyny decydują o śmierci, lecz przynależność do grupy narodowej, etnicznej, rasowej, religijnej, politycznej lub społecznej. W przypadku ofiar zbrodni katyńskiej o ich zagładzie zadecydowało kryterium polskości – fakt, że jeńcy Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa byli Polakami. Wyróżnik społeczny (…) był dodatkowym motywem zagłady. Kontekst zbrodni katyńskiej stanowiło wymierzone we wszystkie warstwy społeczne niszczenie polskości na obszarze sowieckiej okupacji, obejmujące m.in. deportację setek tysięcy Polaków w głąb ZSRS w celu etnicznego 'wyczyszczenia’ ziem polskich.

Zbrodnia  katyńska nie zostałaby zapewne ujawniona, gdyby nie agresja niemiecka na ZSRR.

Jako pierwsi o zbrodni, z relacji wieśniaków, dowiedzieli się polscy robotnicy pracujący przy kolei. Mimo odnalezienia grobów polskich oficerów w kwietniu 1943 roku, dopiero w latach 1990-1991 Rosja przyznała się do winy. Było to wielkie wydarzenie dla narodu polskiego i Europy. Dzisiaj wiemy, że naszym obowiązkiem jest przypominanie tego wydarzenia , bo naród,  który nie tworzy historii nie stworzy tez przyszłości.

Uczeń  Paweł Ptak, wprowadził zebranych w tragizm tamtych dni…

Wybrani przedstawiciele młodzieży, podczas apelu ku czci poległych, zapalili znicze. Wśród przedstawicieli delegacji  klas byli następujący uczniowie:

Piotr Kułak , Piotr Sukowski, Szymon Sawicki, Krystian Sękulski, Szymon Przytuła-klasa I TMR, Filip Kuchciński, Damian Maruszczak, Tomasz Bartoszewski, Damian Łuszcz-klasa  II A TMR, Dominika Jachimczyk, Renata Zielińska -klasa IV TAK,

Paulina Puchalska, Agnieszka Duda, Klaudia Bober, Sebastian Kęszcyk -klasa IV B TŻiUG,

Klaudia Czeczeniuk, Mirelle Suchocka, Magda Wons, Magda Mróz, Sandra Czyżewska-klasa I LTF.

Dodaj komentarz

Skip to content