Ryby i tłuszcz rybi w diecie.

W ramach stałej współpracy ZSCKR w Karolewie z Agencją Rynku Rolnego oddział w Olsztynie dnia 24.09.2015 grupa młodzieży kl. I, kl. II i kl. IV TŻiUG odwiedziła Centrum Akwakultury i Inżynierii Środowiska w Olsztynie.

W zajęciach edukacyjnych wzięło udział 34 uczniów i trzech nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Pierwszą część zajęć wypełnił wykład Pani prof. Małgorzaty Woźniak z Katery Biologii i Hodowli Ryb na temat „ Ryby i tłuszcz rybi w diecie.”

W bardzo prosty i interesujący przedstawiła zalety odżywiania się rybami oraz charakterystykę niektórych gatunków ryb.

Drugą częścią zajęć był pokaz filetowania ryb i prezentacja kulinarnych elementów tuszy ryby.

W trzeciej części zajęć uczniowie zwiedzili laboratoria i mini hodowlę ryb w Centrum Akwakultury.

W czwartej części spotkania uczniowie degustowali potrawy z ryb przygotowane przez Gospodarstwo Rybackie „ Parol” z Kaborna w gminie Purda. W menu firmy „ Parol” znalazły się: wędzony pstrąg, pstrąg w galarecie, pstrąg smażony w marynacie i bardzo smaczna potrawa tzw. karpacio.

Podsumowując terenowe zajęcia edukacyjne należy stwierdzić, że był to bardzo pożyteczny pokaz dla technologów żywienia z zakresu przygotowywania ryb do konsumpcji, zalet spożywania ryb oraz sposobów hodowli ryb słodkowodnych.

W imieniu dyrekcji szkoły i uczniów biorących udział w zajęciach edukacyjnych dziękujemy bardzo organizatorom i sponsorom, którzy umożliwili odbycie tych, tj. ARR oddział w Olsztynie, Centrum Akwakultury i Inżynierii Środowiska oraz właścicielowi Firmy Parol „ Ryby z Kaborna”.

Opracował: Zygmunt Matuszczak

Dodaj komentarz

Skip to content