Jesienny spływ kajakowy

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, wypływamy na szlak rzeki Krutyni, aby pozbierać nieczystości pozostawione przez turystów. W ramach akcji „Sprzątanie Świata – Polska” staramy się zainteresować młodzież naszej szkoły tą ciekawą inicjatywą, proponując jej alternatywną formę w postaci spływu kajakowego.

Już nawet nie chodzi o ilość zbieranych śmieci, których z roku na rok jest coraz mniej, ale o promowanie właściwych postaw społecznych. Liczy się aspekt wychowawczy. Tegoroczny spływ był również wyjątkowy, gdyż organizowaliśmy go w związku z obchodzonym w tym terminie „Dniem Patrona”. W tym roku pogoda była wyjątkowa. Gdyby nie piękne, różnokolorowe liście na drzewach, można by sądzić, że to nie druga połowa września, a środek lata. Sama przyjemność płynąć w takich warunkach w gronie rówieśników. W tak miłej atmosferze zawiązały się liczne przyjaźnie. Integracja pierwszoklasistów z kolegami i koleżankami ze starszych klas była kolejnym celem wyprawy. Z pewnością się udała… Byli z nami również członkowie szkolnego zespołu ludowego, którzy za swoją ciężką pracę artystyczną i promowanie szkoły, mieli „zasponsorowane” kajaki przez Pana Dyrektora. Sam spływ rozpoczął się na jeziorze od nauki manewrowania kajakiem, gdyż niektórzy wsiedli do niego po raz pierwszy. Nie było najgorzej. Wszyscy cali i zdrowi dopłynęli do jazu pomiędzy jeziorem Krutyńskim i Mokrym. Tam, jak co roku, poświęciliśmy pół godziny na zbieranie zanieczyszczeń. Nie mieliśmy dużo pracy. Więcej niż śmieci było grzybów, co wcale nas nie martwiło… Po przerwie powróciliśmy na szlak i bez przeszkód dotarliśmy do miejsca przeznaczenia –„Portu Rosocha”, gdzie czekało na nas ognisko i kiełbaski. Było miło i przyjemnie. Mimo dużego wysiłku /4 godziny wiosłowania/ nie było narzekania. Dla wielu spośród 44 uczestników spływu kajakarstwo było nowym doświadczeniem i zdobyciem kolejnej umiejętności, jakże ważnej w „Krainie 1000 jezior”.

Podziękowania dla organizatorów i opiekunów imprezy: pani Małgorzaty Sokołowskiej, Katarzyny Rejent, Jacka Dziemiańczyka i oczywiście Dyrektora Zespołu.

Andrzej Sienkiewicz

Dodaj komentarz

Skip to content