Wizyta studyjna na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W dniach 16-19 XII 2013 r. 26 uczniów naszej szkoły z opiekunami Panią Małgorzatą Jankielewicz i Panią Barbarą Degórską uczestniczyło w wizycie studyjnej w Warszawie i okolicy zorganizowanej przez MRiRW.

Plan wycieczki obejmował:

Dzień pierwszy- 16.XII.2013r.:

11:00 -wyjazd z Karolewa z odprawą Pana Dyrektora Ryszarda Kawczyńskiego;

16:00 – przyjazd do Warszawy- Hotel Portos w dzielnicy Mokotów

18:00 – kolacja w hotelu .

Dzień drugi – 17.XII.2013r.:

08:00 – śniadanie w hotelu

10:00-12:00 – wykłady w hotelu Portos.

Słuchaczy, którymi była nasza grupa i grupa młodzieży ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie, przywitała Pani dyr. Zofia Stypińska z MRiRW .

Tematyką pierwszego wykładu była: Jakość życia na obszarach wiejskich poprzez zróżnicowanie gospodarki wiejskiej PROW2007-2013 na przykładzie gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie .

Tematyką drugiego wykładu była: Procedura nadawania znaku Produkty Dobrej Żywności.

Tematyką trzeciego wykładu była: Ochrona Polskich Produktów Regionalnych i Tradycyjnych.

Tematyką czwartego wykładu było: Zrzeszanie się rolników jako element podnoszenia konkurencyjności gospodarstw rolnych.

Po obiedzie, pojechaliśmy do PGR Folwark Bródno. Na terenie Warszawy wśród wieżowców, zgiełku stolicy znajduje się gospodarstwo rolne. Po zapoznaniu nas z funkcjonowaniem gospodarstwa zaprezentowano stajnie, w których przetrzymywane są konie policyjne, osób prywatnych oraz gospodarstwa. Hoduje się tam również krowy, owce, byki, kozy, drób, króliki i inne zwierzęta wiejskie. Gospodarstwo prowadzi również działalność szkoleniową dla młodzieży szkół z Warszawy i okolic. Przygotowano nam atrakcje w postaci jazdy konnej i ogniska z pieczeniem kiełbasy. W drodze powrotnej do hotelu, mieliśmy niebywałą szansę zobaczyć Warszawę w Świątecznej szacie dekoracji i iluminacji świetlnej. Było bajecznie. Dzień zakończyliśmy pyszną kolacją i spacerem do Centrum Handlowego – Best Mall Sadyba.

 

Dzień trzeci – 18. XII. 2013r.:

8:00 – śniadanie.

9:00 – przekazanie suchego prowiantu uczestnikom oraz przejazd autokarem do Gospodarstwa Ekologicznego w Grzybowie.

W Grzybowie, właściciele gospodarstwa – małżeństwo Polsko-Szwajcarskie, zapoznali nas z zakresem swojej działalności Eko-rolniczej. Na warsztatach, każdy uczestnik mógł własnoręcznie przygotować chleb żytni na zakwasie. Oglądaliśmy mini serowarnię, młyn , piekarnię oraz zwierzęta hodowane w tym gospodarstwie . Przygotowano dla nas degustację wyrobów wytwarzanych na sprzedaż oraz poczęstowano Eko- obiadem.

W drodze powrotnej Pani przewodnik opowiadała i przedstawiała ciekawe miejsca, które mijaliśmy jadąc autokarem.

18:00 – kolacja w restauracji hotelowej.

Wypad do Centrów Handlowych na zakupy, po prezenty świąteczne.

Dzień czwarty – 19. XII. 2013r.:

8:00 – śniadanie. Przekazanie suchego prowiantu uczestnikom i powrót do Karolewa.

Organizatorom składamy podziękowania za zorganizowanie kształcąco-integracyjnego wyjazdu dla uczniów ZSCKR w Karolewie. Większość uczestników wycieczki po raz pierwszy miała możliwość zobaczyć Warszawę, mieszkać w hotelu, żywić się w restauracji i korzystać z usług hotelowych.

Uczestnicy

Dodaj komentarz

Skip to content