Spływ kajakowy Krutynią

  W czwartek 29 września w ramach akcji „Sprzątanie Świata – Polska”, odbył się w naszej szkole spływ kajakowy szlakiem Krutyni, połączony ze zbieraniem śmieci pozostawionych na jej brzegach przez nieodpowiedzialnych turystów.

Corocznie w sezonie letnim tysiące ludzi z człego świata przepływa odcinkami rzeki, podziwiając jej niesamowity czar i klimat. Chyba jako pierwszy uroki tego mazurskiego cudu opisał i rozsławił znany pisarz i reportażysta – Melchior Wańkowicz w powieści  „Na tropach smętka ” z 1936 roku.

            Niestety nie wszyscy wypoczywający potrafią zachować się tak, jak wymagają tego zasady pobytu  na łonie natury i zwykłe zasady dobrego wychowania. Na brzegu rzeki i w jej nurcie zostawiane są spore ilości śmieci, głównie puszek po piwie i worków po czipsach. Na szczęście nie wszyscy akceptują taki stan rzeczy, dlatego też każdego roku młodzież naszej szkoły wyjeżdża aby zebrać z rzeki to, co w niej zostawiono. W tym roku była to 17 osobowa grupa dziewcząt i chłopców z różnych klas. Pogoda na szczęście dopisała i mimo pochmurnego nieba warto było podziwiać walory mazurskiej przyrody mieniące się kolorami jesieni.

Nie zebraliśmy dużej ilości zanieczyszczeń /na szczęście/, ponieważ ich po prostu nie było. To przewoźnicy wynajmujący kajaki doszli w końcu do jedynie słusznego  wniosku, iż rzeka z której żyją nie powinna tak wyglądać i wynajmują w trakcie sezonu i po jego zakończeniu etatowych „sprzątaczy”. Nasze sprzątanie miało więc wymiar raczej symboliczny, ale sama chęć udziału młodzieży w  tego typu akcjach napawa optymizmem. Poza tym podczas  imprezy realizowanych jest wiele zadań „Szkolnego Programu Wychowawczego”. Młodzież integruje się, uczy się techniki manewrowania kajakiem /co wcale nie jest takie łatwe/, poznaje kolejną formę zdrowej aktywności fizycznej, no i w końcu odkrywa walory swojego regionu z innej perspektywy. Niektórzy dzięki takim wyjazdom mogą pierwszy raz w życiu zasiąść w kajaku i podziwiać widoki jakich wokół swoich miejscowości nie mają. Zdecydowana większość tych, którzy przez kilkanaście lat trwania akcji pływali z nami, wraca na rzeczny szlak i staje się miłośnikiem przyrody i kajakarstwa.

            W imieniu tych, którzy w tym roku uczestniczyli w spływie, serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Naczelnemu – Ryszardowi Kawczyńskiemu i Pani pedagog – Małgorzacie Sokołowskiej za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. Dziękuję również kol. Katarzynie Rejent za pomoc w opiece nad młodzieżą i wykonanie pięknych zdjęć.

Kierownik wycieczki, Andrzej Sienkiewicz.

 

Dodaj komentarz

Skip to content