Rapa – Stańczyki – Gołdap

  Dnia 17 maja 2011r klasa II i III TŻ i GD pod opieką Grażyny Turzańskiej-Giebień i wychowawczyni Anny Suszyńskiej-Tytko odbyła wycieczkę krajoznawczą połączoną z degustacją kuchni regionalnej – trasą Rapa – Stańczyki – Gołdap.

 W Rapie zwiedziliśmy Piramidę Mazurską o wysokści 15,9 m. Tu znajduje się grobowiec rodziny Farenheit. Wybór miejsca budowy piramidy nie był przypadkowy. Jest to miejsce, jak żadne inne w okolicy, o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu.

Z Rapy pojechaliśmy zwiedzić północne krańce Mazur, które należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych w Polsce. Mają długość – 200 m i wysokość 36 m. Noszą nazwę Akweduktów Puszczy Rominckiej.

Ze Stańczyków udaliśmy się do Gołdapi by wspiąć się na Piękną Górę i z niej podziwiać widok na miasto i okolice. Tu znajduje się 5 wyciągów narciarskich. Zmęczeni, ale i zadowoleni spoczęliśmy w zajeździe pod Piękną Górą, by spróbować kartaczy – jednego z  najbardziej popularnych produktów na Podlasiu, wpisanego na listę produktów tradycyjnych sporządzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kartacz zrobiony jest z masy ziemniaczanej i nadziany mielonym mięsem. Kiedyś popularne były również kartacze nadziewane kapustą, grzybami, serem, makiem, a także nadzieniem z siekanego kindziuka. Najczęściej podawany jest na gorąco, polany tłuszczem ze skwarkami i smażoną cebulką.

Pełni wrażeń, pod urokiem mostów i naturalnych krajobrazów powróciliśmy do Karolewa.

Klasa II TŻ i GD

Dodaj komentarz

Skip to content