Wizyta przedstawicieli naszej szkoły we Francji z okazji dwudziestolecia współpracy pomiędzy departamentem Cotes d’Armor i regionem Warmii i Mazur

W dniach 9-15 maja delegacja naszej szkoły, Pani Małgorzata Jankielewicz wraz z dwoma uczennicami Sarą Kuraj i Natalią Krygier, przebywała w departamencie Cotes D’Armor  we Francji. Wycieczka związana była z 20-stą rocznicą nawiązania współpracy między województwem warmińsko-mazurskim a departamentem  Cotes D’Armor.

Uczniowie naszej szkoły wraz z grupa nauczycieli opracowali referat oraz prezentację multimedialną na temat „Listu” Zbigniewa Herberta. Prezentacja  została przedstawiona trzykrotnie. Główne obchody rocznicy odbyły się w willi Ruhanneck, która pełni rolę domu kultury polsko-francuskiej.

Społeczność francuska przyjęła delegację naszego województwa bardzo ciepło i serdecznie. Głównym opiekunem oraz inicjatorem pracy nad „Listem” Z. Herberta był Jean Jack Philip. W czasie prezentacji naszego referatu mieliśmy okazję poznać ilustratora książeczki „List” p.Tanguay Dollohau. Praca naszego zespołu została oceniona bardzo pozytywnie.

W czasie wolnym zwiedzaliśmy okolice miasta St. Brieuc. Naszej wyprawie towarzyszyła słoneczna pogoda. Pozwoliła na długie spacery po plażach Bretanii. Mieliśmy także okazję odbyć rejs statkiem  wśród siedmiu wysp.

Wieczorami braliśmy udział w spotkaniach integracyjnych z młodzieżą francuską. W czasie spotkań wspólnie śpiewaliśmy piosenki, słuchaliśmy utworów celtyckich granych na kobzie, a także popisów gitarowych w wykonaniu młodzieży internatu. Pobyt w internacie pozwolił nam na nauczenie się podstawowych zwrotów w języku francuskim, ale także od młodzieży francuskiej mogliśmy usłyszeć „dzień dobry” w języku polskim.

Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z departamentem Cotes D’Armor będzie się rozwijała wnosząc w życie nasze i naszego regionu nowe wartości i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Skip to content