Sekcja zapaśnicza w Karolewie

Sekcja zapaśnicza w Karolewie ma długą i ciekawą historię. Od 1970 roku działa w naszym Zespole jako podsekcja LZS Giżycko prowadzona przez Henryka Gzowskiego, a od 1973 roku wyodrębnia się i działa jako sekcja LZS Karolewo. Obok Henryka Gzowskiego prowadzącym sekcję jest Edward Szypulski, który przez wiele następnych lat trenuje młodzież w zapasach w stylu wolnym.

Uczestnicy tej dyscypliny wielokrotnie stają na podium i są nagradzani dyplomami i medalami zarówno na wojewódzkich jak i na ogólnopolskich mistrzostwach.

Warto tu choćby wspomnieć o niektórych tylko sukcesach z ostatnich lat, takich jak:

I miejsce zespołowo w Mistrzostwach Województwa Juniorów w Elblągu w 2001 r. ,

I miejsce zespołowo w Mistrzostwach Województwa Kadetów w Lidzbarku Warmińskim w 2001r.,

Brązowy medal zdobył Daniel Szydłowski w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy – 2001 r.,

II miejsce w punktacji generalnej w Igrzyskach Szkół Rolniczych w Stargardzie Szczecińskim – 2001 r.,

IV miejsce zdobył Daniel Szydłowski, VII Grzegorz Siarnecki na Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy – 2002 r.,

Mistrzostwa Makroregionu – Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Warszawie: II miejsce zajął Sławomir Suchorowiec w stylu klasycznym I miejsce osiągnął Sławomir Suchorowiec w stylu wolnym – 2002 r.,

W dniach 13-15.04.2007 odbyły się w Potoczku Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS Kadetów i Juniorów w zapasach w stylu klasycznym. Uczestniczyło w nich około 160 zawodników z 32 klubów i z 49 szkół.

Zapaśnicy naszej szkoły uzyskali bardzo wysokie 8 miejsce w klasyfikacji szkół. Drużynowo zajęliśmy 11 miejsce. Medale zdobyli:

Milenkiewicz Damian waga 96 kg. III miejsce,

Żuk Mariusz waga 120 kg. III miejsce,

Sokół Sławomir waga 120 kg. III miejsce.

Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS Juniorów i Kadetów w zapasach w stylu wolnym w dniach 20-22.04.2007 w miejscowości Przysucha.

W zawodach brało udział 28 klubów, my zajęliśmy 12 miejsce. W klasyfikacji szkół wypadliśmy bardzo dobrze zajmując 9 miejsce na 64 szkoły. Osiągnęliśmy też spory sukces zajmując III miejsce w klasyfikacji województw. Wicemistrzem Polski Kadetów w wadze do 85 kg. został Marek Cekała, natomiast brązowy medal w wadze do 96 kg. zdobył Damian Milenkiewicz.

W dniach 16-17.06.2007 w Zamościu odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska LZS Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali zapaśnicy stylu wolnego. Jedyny medal-brązowy zdobył Damian Milenkiewicz w kategorii 96 kg juniorów. Igrzyska odbywały się na bardzo wysokim poziomie. Świadczy o tym ilość szkół-380 ze 171 klubów.

W dniach 3-5.04 2009 roku w Odolanowie niedaleko Krotoszyna odbyły się Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS Kadetów i Juniorów w zapasach w stylu wolnym. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba zawodników- prawie trzysta osób. Było wielu medalistów mistrzostw Europy i Polski. Największy sukces odniósł Marek Cekała, który w wadze do 96 kg wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie dnia 05.12.2009 był gospodarzem Otwartych Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS w Zapasach w Stylu Wolnym Kadetów i Juniorów. Głównymi organizatorami zawodów byli trenerzy, a zarazem członkowie zarządu GLKS Orzeł Karolewo Edward Szypulski i Krzysztof Kania. Honorowymi gośćmi byli Dyrektor Zespołu pan Ryszard Kawczyński, który dokonał otwarcia mistrzostw i był fundatorem pucharu dla zwycięzców w kategorii juniorów, Wicestarosta pan Witold Sańko, który ufundował puchar w kategorii kadeci oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Sienkiewicz, który wspólnie z Wójtem Gminy panem Sławomirem Jarosikiem ufundowali trykoty, w których wystartowali nasi zawodnicy. W zawodach wzięły udział kluby z Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Rogóża, Rynu, Nawiad i oczywiście Orła Karolewo. Rywalizacja toczyła się na bardzo wysokim poziomie. Wielu zawodników biorących udział w zawodach było medalistami Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Naszą drużynę reprezentowali:

Kadeci: Rafał Zielepucha, Marek Wincza, Mateusz Szalast, Michał Hałabuda i Marcin Kęszczyk.

Juniorzy: Marek Cekała, Arkadiusz Borówko, Tomasz Nosal, Mariusz Procyk, Mariusz Żuk, Damian Wierzchowski, Paweł Klimowicz oraz Michał Sienkiewicz.

Zawodników naszych dopingowali bardzo licznie przybyli kibice, którzy swoimi okrzykami zagrzewali nasze „Orły” do walki. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Kętrzyńska Telewizja Kablowa.

Drużyna nasza w kategorii juniorów wywalczyła I miejsce i miano najlepszych w województwie. W kategorii kadetów zdobyliśmy wysokie III miejsce. W punktacji łącznej juniorów i kadetów GLKS Orzeł Karolewo uplasował się na II pozycji.

Poszczególne medale w swoich kategoriach wywalczyli:

  1. Szalast Mateusz kat. Kadet-63 kg III miejsce
  2. Wincza Marek kat. Kadet-69 kg III miejsce
  3. Zielepucha Rafał kat. Kadet-85 kg III miejsce
  4. Hałabuda Michał kat. Kadet-100 kg. III miejsce
  5. Sienkiewicz Michał kat. junior-74 kg. II miejsce
  6. Procyk Mariusz kat. Junior-74 kg. III miejsce
  7. Klimowicz Paweł kat. Junior-84 kg. II miejsce
  8. Cekała Marek kat. Junior-96 kg. III miejsce
  9. Wierzchowski Damian kat. Junior-120 kg. II miejsce
  10. Żuk Mariusz kat. Junior-120 kg. III miejsce

Obecnie dyscyplinę tą pod czujnym okiem i fachową opieką trenera Krzysztofa Kani uprawia dziewiętnastu uczniów w różnym wieku. Dużą grupą nowo przybyłych stanowi młodzież z klas pierwszych, która żywo zainteresowała się tym sportem. Ćwiczenia odbywają się trzy razy w tygodniu i trwają od półtora do dwóch godzin. Na pierwszych spotkaniach uczestnicy poznają ogólny zarys ćwiczeń, zaś na kolejnych zajęciach poznawać będą szczegółowo arkana sztuki zapaśniczej. Na dużej macie w sali gimnastycznej młodzież rzetelnie wykonuje szereg karkołomnych ćwiczeń, wyciskając z siebie ostatnie krople potu. Pomimo ogromnego wysiłku, a może właśnie dzięki niemu, ci młodzi ludzie umacniają wiarę we własne siły, kształtują swój charakter, a przede wszystkim osiągają satysfakcję – a przecież chyba o to chodzi?!

opracowali Małgorzata Sokołowska i Krzysztof Kania

 

Dodaj komentarz

Skip to content