SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE W KLASIE I BB

„Nie szukajmy odpowiedzialnych za błędy młodości, lecz przyjmijmy swoją odpowiedzialność za przyszłość”.

John Fitzgerald Kennedy

 

06.03.2024 r. w ramach współpracy naszej szkoły i KPP w Kętrzynie odbyło się spotkanie uczniów klasy I BB z funkcjonariuszkami Policji – p. Jolantą Całuch i p. Eweliną Piaścik. Celem spotkania było min. uświadomienie młodym ludziom, że wiek w żaden sposób nie chroni przed odpowiedzialnością karną, gdyż polski ustawodawca przewidział różne możliwości reakcji prawnej za zbrodnie i występki popełnianie przez osoby małoletnie, które nie mogą czuć się bezkarne.

Funkcjonariuszki z kętrzyńskiej komendy Policji tłumaczyły młodzieży czym jest demoralizacja i czyn zabroniony oraz uświadamiały jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Panie zwróciły również uwagę na fakt, że karalność nieletnich może stanowić przeszkodę w znalezieniu pracy w przyszłości.

Podczas spotkania funkcjonariuszki poruszyły temat nietolerancji,  hejtu w Internecie i innych zagrożeń wynikających z korzystania z sieci oraz udzieliły cennych rad jak się przed nimi bronić (kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych). Uświadomiły nieletnim, że w cyberprzestrzeni nie ma osób anonimowych i poinformowały o skutkach, jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w Internecie.

Przy okazji omówiona została również procedura przyjęcia do Policji.

Zagadnienia poruszane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Świadczą o tym liczne pytania kierowane do funkcjonariuszek Policji.

    Jolanta Całuch

Agnieszka Pędzich

Skip to content