CIĄG DALSZY ROZPRAWY SĄDOWEJ W SPRAWIE CYBERPRZEMOCY

Edukacji w sprawie funkcjonowania w cyberprzestrzeni nigdy za wiele, więc 14 czerwca 2023 r. świetlica internatu ”Kormoran” zamieniła się w salę sądową, gdzie wychowankowie internatu mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem prawa, uczestnicy zajęć byli świadkami symulacji rozprawy sądowej przeciwko cyberprzemocy i mogli współuczestniczyć w procesie sądowym.

Cała rozprawa  rozgrywała się pod czujnym okiem p. Ewy Demczuk-Waszkiewicz i p. Eweliny Łukaszewicz, które są radcami prawnymi współpracującymi z Lokalną Grupą Działania „Barcja”.  Panie wytłumaczyły na czym polega rozprawa  w sądzie i jakie miejsca zajmują poszczególni uczestnicy. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się pełnej formule składania zeznań przez poszkodowane, oskarżonego, świadków oraz biegłych.

Wybrani uczniowie wcielili się w postaci:

– oskarżonych: P. Fredo, K. Orłowska

– protokolantów sądowych: B. Marchlewicz, M. Mikłasz

– sędziów: J. Koziej, M. Pieniak

– prokuratorów:  M. Mikłasz, M. Panasewicz

– obrońców: J. Siegmund, J. Gołaś

– świadków: P. Chmielewska, L. Gajewicz, H. Dutka, A. Kownacka, M. Jędrych, A. Tymińska

 

Symulacja procesu pomogła uczniom zrozumieć aspekty prawne, których nieznajomość nie zwalnia z odpowiedzialności, pozwoliła także na doświadczenie procesu sądowego i zastosowania przepisów prawa w praktyce. Poza tym lekcja pozwoliła na zrozumienie roli sądów w demokratycznym państwie, dała możliwość poczucia ciężaru odpowiedzialności, jaki spoczywa na uczestnikach postępowania – sędziach, pełnomocnikach stron, obrońcach, oskarżycielach.  

 

Cykl zajęć odbył się we współpracy z panią Agnieszką Pędzich i  przeprowadzony został w 4 klasach. Wychowankowie do powierzonych zadań podeszli poważnie i profesjonalnie.

Na koniec symulacji rozprawy sądowej przeciwko cyberprzemocy młodzież z wielkim zaangażowaniem zadawała pytania z różnych dziedzin prawa.

Dowiedzieliśmy się, że możemy uczestniczyć w niektórych sprawach sądowych jako publiczność. W przyszłym roku szkolnym, jeżeli będzie możliwość, wybierzemy się do Sądu Rejonowego w Kętrzynie na rozprawę.

Foto: Kamila Klimek                                    

Elwira Rzeczycka

 

Skip to content