Wyjazd zawodowy architektów i weterynarzy

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”

15 czerwca klasy uczące się w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz technik weterynarii brały udział w wyjeździe zawodowym do Warszawy. Jednym z celów naszej wizyty było poznanie dziedzictwa kulturowego naszego kraju oraz integracja młodzieży.

Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie założenia pałacowo-parkowego w Wilanowie. Rezydencja króla Jana III Sobieskiego utrzymana w barokowym stylu wywołała ogromne wrażenie swoim przepychem i urozmaiconą kompozycją. Architekci mieli okazję na żywo obejrzeć charakterystyczne dla wspomnianej epoki elementy zagospodarowania ogrodów: tarasy, partery ogrodowe, drzewka kubłowe, boskiety i berso. Mnogość gatunków, w tym wiele egzotycznych okazów, była dobrą okazją do utrwalenia wiedzy w zakresie rozpoznawania roślin ozdobnych.

Drugim punktem wyjazdu było zwiedzanie Łazienek Królewskich – urządzonych w późniejszej epoce, po rewolucji w sztuce ogrodowej. Ten krajobrazowy ogród z monumentalnym pomnikiem Chopina pokazał jak w krótkim czasie zmieniło się podejście do kształtowania założeń parkowych. Z geometrycznych form Wilanowa wkroczyliśmy w swobodny układ ścieżek i roślinności charakterystyczny dla ogrodu stworzonego specjalnie dla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ostatnią atrakcją dnia był Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich. Ogród o bardzo ciekawej historii – jego właściciele w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom. Na terenie kompleksu schronienie znalazło wiele osób, co pomogło im przetrwać wojnę. Bogata kolekcja zwierząt, w tym wiele gatunków egzotycznych spotkała się z entuzjastyczną reakcją zwłaszcza naszych weterynarzy. Architekci mieli natomiast okazję obejrzeć wiele egzotycznych gatunków roślin zdobiących wybiegi zwierząt.

Po całym dniu pełnym wrażeń wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z bagażem pełnym nowych doświadczeń.

Natalia Bielińska

Skip to content