Biegliśmy Tropem Wilczym…

6 marca 2022r. o godz. 12.00 odbył się w Drogoszach X Bieg Wilczym Tropem, którego koordynatorem był pan Andrzej Buńko, nauczyciel historii tamtejszej szkoły. Nasi uczniowie, a także kadra pedagogiczna wzięła w nim udział. Pan dyrektor Jan Mickiewicz wspierał nas, a także witał osobę, która przybiegła do mety.

Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – tzw. Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli dla siebie, dla swoich bliskich, dla rodaków współczesnych i przyszłych. Dzięki ich ofiarności, patriotyzmowi oraz umiłowaniu Ojczyzny zawdzięczamy dziś naszą wolność. Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną Polskę. Nie było to puste hasło czy wyrysowana sztucznie granica na mapie, ale Polska rozumiana jako wspólnota ludzi połączonych pochodzeniem, językiem, kulturą, religią…

W trakcie uroczystego apelu, który odbył się w szkole podstawowej w Drogoszach, każdy uczestnik otrzymał medal pamiątkowy, a przed biegiem koszulkę ze zdjęciem Żołnierza Wyklętego oraz komiks przedstawiący życie danego bohatera.

Biorąc udział w Biegu Tropem Wilczym, oddaliśmy hołd konkretnym ludziom. Honorujemy Zaporę, Żelaznego, Roja, Inkę, Zagończyka, Lalka – ostatniego członka ruchu oporu –  Józefa Franczaka, który zginął w obławie, w  Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku oraz wielu innych, którzy po wielokrotnych torturach byli zabijani i do dnia dzisiejszego nie wiemy, gdzie zostali pochowani…

Ludzie są historią tego biegu, ale też celem. Uczestniczyć w nim, to był zaszczyt, móc upamiętnić Żołnierzy, którzy oddali swoje życie, abyśmy dzisiaj, mogli cieszyć się i żyć w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Naszą młodzieżą, która wzięła udział w biegu opiekowały się pani Joanna Cieleszyńska – nauczycielka historii oraz pani Dorota Nowik – pedagog szkolny.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

 

                                                                                                                              Dorota Nowik

Skip to content