Pamiętamy o wielkich Polakach

6 października na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo odbył się apel z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowych, a także koncert orkiestry wojskowej oraz msza św. Kardynał Stefan Wyszyński w 1954 roku, jako więzień, był przewożony przez służby komunistyczne poprzez lotnisko Kętrzyn-Wilamowo ze Stoczka Klasztornego do nowego miejsca internowania.

To wydarzenie stało się inspiracją, by postawić pamiątkowy obelisk. Związki prymasa z papieżem Janem Pawłem II sprawiły, że w 2005 r. podczas obchodzenia Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dokonano odsłonięcia obelisku z płaskorzeźbą i tablicą poświęconą „Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata”. Od 2006 roku doroczne uroczystości utrwalające pamięć o wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.

Innowacyjnym pomysłem tegorocznych obchodów było zorganizowanie poczty lotniczej ze Stoczka Klasztornego na lotnisko Kętrzyn-Wilamowo śmigłowcem AK1-3.

Delegacja reprezentująca ZSCKR w Karolewie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystości, oddając hołd wielkim Polakom, których postawa i nauczanie mogą stanowić wzorzec człowieczeństwa i patriotyzmu.

 

Dodaj komentarz

Skip to content