Narodowe Święto Niepodległości

„Jestem Polakiem. Należę do narodu polskiego zarówno dziś, jak i w wiekach ubiegłych. Jestem Polakiem i wszystko, co polskie jest moje i niczego się wyrzec nie mogę. Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im lepszym jestem człowiekiem…”.

By upamiętnić rocznicę 11 listopada, by oddać hołd tym, co dali nam wolność,  społeczność ZSCKR im. gen. Franciszka Kamińskiego oraz zaproszeni goście, wzięła  udział w apelu dnia 7 listopada 2014 roku. Kadra kierownicza oraz delegacje  przedstawicieli klas, zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem patrona szkoły generała Franciszka Kamińskiego. Pozostała społeczność oddała hołd pamięci  poległym w postawie stojącej i ciszy. Swoją obecnością zaszczycili nas  goście: Irena Trzeciakowska –Inspektor ds. oświaty w Starostwie Powiatowym, ksiądz dr Kazimierz Żuchowski- proboszcz parafii w Karolewie, Sławomir Jarosik-wójt Gminy Kętrzyn, Jerzy Pruszyński- dyrektor Gimnazjum Gminnego  w Karolewie.

Apel, zgodnie z ceremoniałem  naszej szkoły, rozpoczęto od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu. Następnie odczytano fragment  epopei  A. Mickiewicza  z „Księgi VI”. Wątkiem tematycznym była sprawa niepodległości ojczyzny. Do rozpoczęcia powstania w Soplicowie zachęcał Sędziego Soplicę  ksiądz Robak.   W rolę lektorów wcielili się uczniowie:  M. Nowiński, M. Sienkiewicz  oraz P. Ciski.

Dyrektor Zespołu Pan Ryszard Kawczyński przygotował prelekcję w oparciu o galerię obrazów mistrza malarstwa historycznego –Jana Matejki, która zdobi jedno z pięter głównego budynku szkoły. Matejko ilustrował historię narodową, ale też przedstawił w sposób artystyczny i osobisty komentarz do niej. Dyrektor omawiał kolejno tematykę dzieł:  „ Zaprowadzenie chrześcijaństwa” , „ Koronację pierwszego króla Bolesława Chrobrego”, „Bitwę pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”. W tych dziełach widać-potwierdził dyrektor-dzieje naszej państwowości,  jako ciągłe zmaganie obywateli  o utrzymanie ziem i znaczenie wśród innych narodów. Tymczasem lata niewoli i ucisku, dramatycznie zaznaczyły nasze losy w historii. W swoim wystąpieniu dyrektor skierował słowa pouczenia o bohaterstwie i determinacji , która  zawsze była siłą narodu. Nawiązują do tego wątku obrazy:  „Kościuszko pod Racławicami”, „ Polonia –Rok 1863”,oraz proroczy kozak wieszczący przyszłość na obrazie „Wernyhora”. Wystąpienie było lekcją  patriotyzmu, ale też apelem do młodzieży, która zna tylko smak wolności po roku 89’, jako Polaków wierzących w wartość wywalczonej wolności. Znacząco  zabrzmiała alegoria odnosząca się do sytuacji politycznej Polski dawniej,  ale też i dziś , przywołana z bajki I. Krasickiego „Ptaszki w klatce”. Świadomość wolnej ojczyzny to nagroda dla nas współczesnych, ale też zadanie do wykonania: Jak wolność cenić, jak z niej korzystać , jak ubogacać swoją ojczyznę?

Wójt Gminy- pan Sławomir Jarosik w wystąpieniu odwołała się do „lekcji historii” przedstawionej przez dyrektora Zespołu. Jednocześnie stwierdził, ze naród, który nie pamięta o przeszłości, nie ma też przyszłości. Aby wyrażać dziś patriotyzm, należy przede wszystkim zdobywać wykształcenie,  dbać o symbole narodowe, pracować efektywnie i rzetelnie.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli:  Joanny Cieleszyńskiej i Marty Śniadowskiej, przygotowali  historyczny montaż słowno-muzyczny. Lektorem komentarzy historycznych był uczeń klasy III TMR Jarosław Czyżewski. Program wprowadził widzów w nastrój refleksji i zadumy nad smutnym „płaszczem historii”, który klęskami rozbiorów i dramatami powstań narodowych naznaczył pokolenie Polaków. Uczniowie recytowali wiersze i wybrane fragmenty tekstów oraz wykonywali  utwory muzyczne –pieśni patriotyczne. Szczególnie przejmująco zabrzmiały: pieśń „Legiony” w wykonaniu chłopców z klasy IV TMR/TR oraz pieśń powstańcza w wykonaniu  uczennicy klasy I B TŻiUG Karoliny Podkomorzy. W recytacji utworów wzięli udział: Kozłowska Milena, Seges Magda, Czerwińska Kamila z klasy I TAK/TW, Angelika Rutkowska, Tomasz Kudelski, Osiecka Brygida, Podkomorzy Karolina z klasy I B TŻiUG, oraz Bartoszewski Tomasz z klasy I A TMR. Prowadzenie uroczystości przez konferansjerów : Macieja Zborowskiego i Dominikę Jachimczyk, przygotowała pani Katarzyna Dziębowska.

Na apelu dokonano również wręczenia nagród za zdobyte miejsca na szkolnym etapie  Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, konkursie z okazji Dni Chleba, Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu.

Dodaj komentarz

Skip to content