Projekty ekologiczne podczas Karolewiady

W ramach działań mających na celu uzyskanie Certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku” Samorząd Szkolny postanowił również w swoich zadaniach uwzględnić propagowanie proekologicznych zachowań. Organizując tegoroczne wydarzenie w szkole, które wpisało się już w tradycję – Karolewiadę, w ramach przywitania pierwszego dnia wiosny, jedna z konkurencji, czyli wybory Miss i Mistera Karolewiady uwzględniała w swoim założeniu treści przyjazne środowisku.

Konkurencja miała na celu promowanie postaw ekologicznych uczniów, dbających o środowisko, poprzez tworzenie ubiorów wykonanych z materiałów z recyklingu.

Nasza młodzież w trosce o planetę wykazała się niebywałą kreatywnością, nowatorskimi pomysłami dizajnerskimi i śmiałymi rozwiązaniami modowymi. Bezapelacyjnie zwyciężyła grupa żółta – Ameryka, ponieważ spódnice dziewcząt były wykonane ze starych gazet, precyzyjne układając się w plisowanie, niemalże jak tutu baletnicy. Topy były misternie udrapowane z papierowych chusteczek. Za buty natomiast służyły zgniecione butelki pet. Szata Statuy Wolności wykonana była z worków na śmieci. Ponadto, żeby przypomnieć widzom lub uświadomić konieczność ochrony środowiska, przedstawiciele żółtych mieli na plecach ważny przekaz podający, jakie oznaczenia na produktach, opakowaniach informują nas, do którego pojemnika należy wrzucać dany rodzaj śmieci.

Grupa zielonych – Afryka w tej konkurencji miała inny przekaz dotyczący dbania o środowisko, mianowicie przedstawiła trend dawania drugiego życia sprzętom i rzeczom, które mogłyby zostać wyrzucone na śmietnik, natomiast po modyfikacji, przerobieniu będą pełnić zupełnie inną funkcję, np. elementy starego abażura mogą służyć jako turban lub pozostające w modzie frędzle, a z „babcinych” zasłon uszyć można tunikę. Dopełnieniem zaprezentowanych stylizacji była papierowa biżuteria.

Idea konkursu podkreśliła ważność ponownego wykorzystania produkowanych przez człowieka odpadów przez świadome sortowanie i segregowanie naszych śmieci aby nie zanieczyszczać dodatkowo naszej planety lub po prostu tchnąć w nie nową jakość.

Uważam, że tego typu działania, które nienachalnie, ale w niewymuszony i przyjemny sposób informują o potrzebie zaangażowania w projekty ekologiczne oraz uświadamiają młodego człowieka o obowiązku dbania o przyrodę, przyniosą korzyści i w przyszłości zaowocują dużą świadomością, że powinniśmy być przyjaźni środowisku, dbać o nie i je chronić. Powinniśmy o tym pamiętać każdego dnia.

Opiekun Samorządu Szkolnego

Marek Stokłosa

IMG_8410.JPG

ab5b466a-8766-4d7b-ae57-b39c82ed8d71.JPG

Skip to content