Biegliśmy „Wilczym Tropem”

3 marca br. w szkole podstawowej w Drogoszach, po raz kolejny odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Była to już XII edycja.

„Wilczym Tropem” to największy liczebnie bieg pamięci w Polsce. Upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944–1963 w przedwojennych granicach Polski.

W samo południe przeszło stu zawodników wyruszyło w trasę 1963 m, aby uczcić pamięć zamordowanych, męczonych, torturowanych w czasie przesłuchań, w czasie trwania kaźni polskich patriotów.

Biegowi towarzyszył również okrzyk „Cześć i Chwała Bohaterom” oraz biało-czerwona flaga.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kornelia Raczyłło z 1LT, Agata Pierzchanowska z 3PT, Laura Roguszka z 3PT, Wiktoria Pietkiewicz z 3PT, Roksana Wależąk z 3PT, Anna Wojtkiewicz z 3LT, Julia Dudzińska z 3FTH, Mikołaj Witliński z 3BT, Hubert Tyc z 4BT oraz kadra: pani Joanna Cieleszyńska – nauczyciel historii i pan Daniel Siemieniako – kierownik administracyjny, a także rodzice naszych uczniów, a duchowo wspierała pani Dorota Nowik – pedagog szkolny.

Jako drugi do mety przybiegł Mikołaj Witliński z 3BT, piąty był pan Daniel Siemieniako. Pozostali nasi uczniowie również zajęli wysokie miejsca.

Po zakończonym biegu zostały wręczone pamiątkowe medale, a przed nim uczestnicy otrzymali koszulki w Żołnierzami Wyklętymi, w których dumnie przemierzyli 1963 m. Wysłuchali również listu, który został skierowany do uczestników biegu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę oraz wysłuchali pięknej piosenki zaśpiewanej przez ucznia tamtejszej szkoły.

W imieniu naszych uczniów pragnę podziękować dyrektorowi szkoły, panu Janowi Mickiewiczowi, za udostępnienie uczniom naszego szkolnego busa, aby dojechać na bieg.

Bardzo dziękuję uczniom, kadrze oraz rodzicom za udział w biegu 🙂 .

Dziękuję również panu Andrzejowi Buńko, organizatorowi biegu, że zawsze pamięta o naszej szkole. Dziękujemy Panie Andrzeju 🙂 .

 

Dorota Anna Nowik – pedagog szkolny

Skip to content