MISTRZ ORTOGRAFII 2024

Czym jest dla nas język ojczysty?

„Język ojczysty to jest coś, co jest w nas na zawsze”.

„To dla mnie podstawa codziennej komunikacji, ważna część naszej kultury i tożsamości”.

„To patriotyczna wartość, za którą jestem wdzięczna codziennie”.

„Ważne jest, żeby umieć posługiwać się nim w odpowiedzi sposób”.

„To wizytówka z jakiego kraju się pochodzi”.

„Dla mnie to wolność w wyrażaniu dumy ze swojego pochodzenia”.

„To nierozerwalny element tożsamości narodowej, o który powinniśmy dbać, aby nigdy nie zanikł”.

Do refleksji na temat wartości języka ojczystego skłoniło nas celebrowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego. Swoimi przemyśleniami podzielili się z nami uczestnicy 16. edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem: „Zostań Mistrzem Ortografii!”, którzy w ten szczególny sposób mogli wykazać się poszanowaniem języka ojczystego, a którego przejawem jest na pewno poprawna pisownia.

Tradycyjnie do konkursu przystąpili wybrani przez polonistów uczniowie wszystkich klas pierwszych. Mieli za zadanie uzupełnić tekst dyktanda wyrazami z trudnością ortograficzną. W tym roku zaprosiliśmy do rywalizacji zwycięzców poprzednich czterech edycji: Zofię Rak z II LT, Julię Dudzińską z III FTH, Magdalenę Kolbus z IV HTP i Karola Cywińskiego z V FTL. Mieli możliwość zweryfikowania swoich umiejętności i obronienia tytuł mistrza.

Tekst o zmaganiach ucznia, który musiał napisać poprawne językowo wypracowanie, przysporzył uczestnikom wielu trudności. Niektóre słowa, wyrażenia czy zwroty okazały się zupełnie nieznane lub rzadko używane przez młodzież. Szczególnie silnymi przeciwnikami byli: „hoża druhenka”, „harcmistrz”, „hartowne ramiona Facebooka, „superpożywna zapiekanka z bakłażana oprószona świeżą rzeżuchą i smoothie z jeżynami”, „bajdurzenie”, „żachnąć się”, ale największym wyzwaniem było zdecydować: razem czy osobno? W tego typu przykładach było najwięcej błędów: „nicnierobienie”, figle- migle „dwuipółdniowa”, „z nagła, „na domiar złego”.

Niektórzy pierwszoklasiści poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem całkiem nieźle.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii 2024 otrzymała Kalina Kalkowska z klasy I FTH

II miejsce zajął Piotr Sobolewski z klasy I ABT, a III miejsce wywalczyła Lena Paździor z klasy I LT

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, bony do księgarni i szóstki z języka polskiego.

Dotychczasowi mistrzowie jednak znów okazali się najlepsi, jednakową liczbę punktów zdobyły Magda, Julia i Zofia i dwoma punktami pokonały tegoroczną laureatkę.

Gratulujemy zwycięzcom, mogą być dumni, że swoimi umiejętnościami dają przykład pielęgnowania polszczyzny. Życzymy powodzenia na etapie powiatowym!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, których udział jest świadectwem tego, że język ojczysty jest wartością nie do przecenienia.

Organizatorzy

 Marzena Cogiel i Katarzyna Dziębowska

Skip to content