Trudne początki sław

Cyprian Kamil Norwid, który żył w nędzy, został doceniony dopiero wiele lat po śmierci. Albert Einstein był uznawany za dziecko opóźnione w rozwoju, a Michael Jordan przegrał w swojej karierze kilkaset meczów. Ludzi, którzy wiele osiągnęli, zwykle łączy jedna cecha: nieustępliwość.

Dążą do sukcesu, mimo że stają w obliczu różnych przeszkód. Do grona osób, które w drodze na szczyt borykały się z poważnymi trudnościami, należeli również:   

  • Thomas Edison

Dzięki niemu korzystamy z żarówek, dyktafonów czy betoniarek. Jeden z najsłynniejszych wynalazców samodzielnie zdobywał wiedzę. Tworzył metodą prób i błędów, nie zniechęcając się niepowodzeniami. Edison był znany z nieustępliwości i wytrwale dążył do celu. Jedna z jego najsłynniejszych i najczęściej cytowanych wypowiedzi brzmi: „Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali”.

  • Walt Disney

Choć trudno w to uwierzyć, zdobywcy ponad dwudziestu Oscarów, producentowi, scenarzyście i „ojcu” kultowej Myszki Miki zarzucono… brak wyobraźni. Co więcej, przed osiągnięciem spektakularnego sukcesu filmowiec zbankrutował. Disney uważał jednak, że jeśli się o czymś marzy, można to osiągnąć, dlatego dokładał wszelkich starań, by jego imperium filmowe rosło. Książka Boba Thomasa „Walt Disney. Potęga marzeń” przybliża historię tej niezwykłej postaci.

  • Steven Spielberg

Znany reżyser trzykrotnie nie dostał się na University of Southern California School of Theater, Film and Television. Po pewnym czasie podjął naukę w innym mieście, ale przerwał ją, by zająć się pracą w przemyśle filmowym. Wyprodukowanie komedii „1941” nie spotkało się z życzliwym przyjęciem widowni i o mały włos nie złamało jego kariery. Spielberg wyciągnął wnioski z porażki i zaczął uwzględniać gusta publiczności. Bogatym źródłem informacji na temat reżysera „Szczęk” jest film dokumentalny „Spielberg”, wyreżyserowany przez Susan Lacy.      

  • Marilyn Monroe

Norma Jean Baker, znana pod pseudonimem Marilyn Monroe, na początku kariery usłyszała, że nie jest wystarczająco urodziwa, by zostać modelką. Nie poddała się jednak i stała się nie tylko gwiazdą fotomodelingu, ale również aktorką znaną i podziwianą na całym świecie. Z właściwym sobie wdziękiem podbiła Hollywood i stała się nieśmiertelną ikoną kobiecej urody.

  • Steve Jobs

„Jestem jedynym człowiekiem, który wie, co to takiego stracić ćwierć miliarda dolarów przez rok. To bardzo dobrze formuje osobowość.” – Autor tych słów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych i inspirujących biznesmenów nie bał się mierzyć wysoko, mimo że doświadczał porażek. Został m.in. zwolniony z firmy Apple (chociaż powrócił do niej po pewnym czasie). Miał świadomość, że upadki z wysokości są bolesne, lecz mimo to planował i realizował swoje zamiary. Być może właśnie dzięki temu dotarł na szczyt.

Jak przekuć porażkę w sukces?

Nauka na cudzych błędach to rozważne podejście, ale też warto dać sobie prawo do popełniania własnych. Potknięcia mogą przytrafić się każdemu, mimo najlepszego przygotowania i umiejętności przewidywania. Gdy coś Ci nie wychodzi, zastanów się, dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, by w przyszłości uniknąć porażek. Nie rozpamiętuj niepowodzeń. Traktuj je raczej jak lekcje, które sprawiają, że zyskujesz coraz większą świadomość i znajomość samego siebie. Dzięki temu wiesz, jakie są Twoje słabości, nad jakimi obszarami powinieneś popracować, co należy do Twoich atutów i jak zadbać o ich wzmocnienie. Czasami jednak klęski są sygnałem, że być może warto ustanawiać sobie nieco mniej wymagające cele lub rozwijać się w innym kierunku. Im więcej o sobie wiesz, tym łatwiej jest analizować słuszność podejmowanych wysiłków.

                                                                                                                                            Pracuj.pl

Skip to content