Przygotowujemy się do wyjazdu na praktyki zagraniczne

W marcu br., w świetlicy internatu odbyły się zajęcia dla uczniów wyjeżdżających na praktyki zawodowe do Włoch.

W czasie spotkań młodzi ludzie mieli możliwość lepszego poznania się, dzięki grom i zabawom np. „Wróżka”, „2 prawdy, 1 kłamstwo”, „Listki papieru”. Ich zadaniem było, miedzy innymi, odgadnięcie o kim jest mowa.

Poznali świat uczuć, emocji oraz to, jakie występują różnice pomiędzy nimi. Omawiano jak należy sobie radzić z określonymi „nieprzyjemnymi” uczuciami. Aby lepiej zapamiętali informacje o uczuciach, emocjach, oglądnęli filmik związany z kolorowym światem uczuć. Jeśli były uczucia, to nie mogło zabraknąć również zasad komunikacji. Poznali rodzaje  komunikacji, czyli intrapsychiczną, interpersonalną i społeczną, werbalną i niewerbalną. Rozwijali też wiedzę dotyczącą tego, na czym polega przekazywanie informacji zwrotnych.

Komunikacja to jednak nie wszystko, uczestnicy warsztatów poznawali swoje mocne i słabe strony, dzięki testowi, który wykonali, a także dzięki „czarodziejskiej dłoni”. Mieli okazję dowiedzieć się jakie są ich predyspozycje zawodowe. Istotną wiedzę w życiu człowieka odgrywa asertywność, więc uczniowie posiedli także podstawową wiedzę na jej temat.

Aby urozmaić zajęcia uczniowie mieli zadanie odnalezienia 10 twarzy na rysunku czy sprawdzenie się na „Drzewku przeżyć”. W trakcie zajęć przekazano również, gdzie mogą znaleźć pomoc, gdyby zaszła taka potrzeba.

Drugie zajęcia dotyczyły poznania pięknego kraju, jakim są Włochy. Jechać do nich i prawie nic o nich nie wiedzieć, to trochę wstyd… Sami musicie to przyznać J

Na początku spotkania młodzież poznała symbole Italii oraz co oznaczają kolory na fladze Republiki Włoskiej.

Następnie cofnęliśmy się do zamierzchłych czasów, czasów w których rządzili bogowie. I to ilu było bogów… Poznali ich atrybuty, za co poszczególni bogowie czy boginie byli odpowiedzialni. Wybrali także jednego boga i umiejscowili go w czasach współczesnych. Były to bardzo ciekawe interpretacje przedstawione przez młodych ludzi. Uczniom przedstawiono także ciekawostki dotyczące starożytnego imperium rzymskiego. Nie wiem czy wiecie, ale jedną z takich ciekawostek jest to, że w tamtych czasach starożytni Rzymianie używali ołowiu jako sztucznego słodzika.

Po starożytnym Rzymie i jego historii przenieśliśmy się w czasy współczesne. Młodzież poznała, kto sprawuje władzę w słonecznej Italii, jaki jest system oświaty oraz z jakimi problemami musi w chwili obecnej radzić sobie Republika Włoska. Poznali również smaki włoskie, kulturę i tradycje włoskie oraz że największym wynalazkiem, zdaniem Włochów,  jest wynalezienie ekspresu do kawy. Fatalną liczba jest 17, a nie 13.

Zapoznali się również z obchodami świąt i ich tradycjami. Jak są obchodzone, co dla nich znaczy rodzina. Jakie funkcje pełni kobieta i mężczyzna w domu.

W czasie spotkania zostali przedstawieni wybitni ludzie kultury, sztuki, filozofii, literatury. W trakcie zajęć młodzież posłuchała fragmentu opery, który to rodzaj muzyki powstał właśnie we Włoszech.

Italia kojarzy się nie tylko z starożytnością, wybitnymi przedstawicielami np. renesansu, ale również z mafią… Na zakończenie zajęć nasi uczestnicy mieli możliwość zagrania w mafię. Gra przyniosła wiele radości, śmiechu, ale przede wszystkim można było zobaczyć jakie predyspozycje mają młodzi ludzie.

Uczniom jadącym na praktyki (to już niedługo), życzę wiele wrażeń  z pobytu w tym pięknym kraju z jego bogatą kulturą i tradycją. Buona fortuna 🙂 🙂 🙂

Dorota Nowik

Skip to content