PODRÓŻE KSZTAŁCĄ – WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WARSZAWY

Uczniowie klas trzecich technikum mechanizacji rolnictwa, architektury krajobrazu, weterynarii i organizacji usług gastronomicznych poniedziałek i wtorek 22 i 23 listopada spędzili w Warszawie na wycieczce edukacyjno – integracyjnej pod opieką swoich wychowawców pani Magdaleny Witkowskiej – Hrycek, pani Agnieszki Zalewskiej i pana Andrzeja Rzeczyckiego.

Głównym celem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie młodzież miała okazję na własnej skórze doświadczyć i dotknąć wielu zagadnień fizycznych i matematycznych. Przedstawienie ich w postaci prostych doświadczeń, urządzeń i maszyn, wzbudziło wiele entuzjazmu i cieszyło się uznaniem wśród uczniów. Ta wartościowa lekcja zostawiła uczestnikom w głowach również wiele pytań i skłoniła do refleksji nad fascynującym światem nauki.

Spacer po Krakowskim Przedmieściu, wizyta w Zamku Królewskim i w Muzeum Neonów umożliwiła przeniesienie się w czasie do świata dawnej Warszawy: tej z czasów panowania ostatnich królów, ale również tej wojennej, zniszczonej, a jednak z takim rozmachem odbudowanej i tej komunistycznej pełnej jaśniejących neonów dawnych fabryk i instytucji.  Stary – nowy zamek jest dowodem na to, jak dziś zaciera się granica między przeszłością a współczesnością.

Pamięć o naszych bohaterach jest bezcenna, dlatego ważnym punktem wycieczki była wizyta na  Cmentarzu Powązkowskim, gdzie uczniowie odwiedzili grób patrona naszej szkoły gen. Franciszka Kamińskiego oraz pomnik i mogiły Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Warszawskich. Duże wrażenie zrobiły również na młodzieży ślady po współczesnej historii – pomnik upamiętniający tragiczną katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z 2010 r.

Uczniowie na długo zapamiętają również wizytę na Stadionie Narodowym, gdzie mogli poczuć piłkarskie emocje, wcielając się w rolę naszej reprezentacji w piłce nożnej. Zwiedzanie szatni zawodników, centrum konferencyjnego, loży komentatorów sportowych wzbudziło wiele emocji zwłaszcza wśród męskiej części wycieczki.

Wjazd na taras widokowy na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki ukazał całkiem inne oblicze Warszawy. To wielkie, tętniące życiem miasto stało się takie małe i dalekie. To uświadomiło uczniom, jak bardzo punkt widzenia zależy od punktu, w którym się znajdujemy.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za umożliwienie wyjazdu.  Wszystkie te inspirujące miejsca i czas spędzony razem  z klasą na pewno zostaną w pamięci uczniów na długo.

 

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content