ŚLADAMI PILOTÓW DYWIZJONU 303

W czwartek 9.09.2021r. klasa 3 BTH technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik architektury krajobrazu wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Witkowską – Hrycek odwiedzili filię Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk Jana Zumbacha zlokalizowaną na lotnisku Kętrzyn – Wilamowo koło Gierłoży. Muzeum zostało utworzone w 2020 roku w osiemdziesiątą rocznicę bitwy o Anglię z 1940 r.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o zbiorach  związanych z polskimi dywizjonami lotniczymi biorącymi udział w walkach z samolotami Luftwaffe nad Wielką Brytanią. Dużą atrakcją była replika myśliwca Hawker Hurricane pochodzącego z planu filmowego “Dywizjon 303 – Historia Prawdziwa”. Oprócz myśliwca można było również dojrzeć na ekspozycji słynne rowery, na których jeździli polscy piloci z Dywizjonu 303. Postacie biorące udział w wystawie zostały ubrane w oryginalne mundury i  stroje pilotów różnych krajów, biorących udział w II wojnie światowej. Ciekawostką był np. strój pilota kamikadze lub kobiet – pilotek.

Zwiedzanie zostało zakończone wspólnym ogniskiem, na którym nie zabrakło kiełbasek i ciekawostek z życia ppłk Jana Zumbacha i innych członków Dywizjonu. Za wiele cennych opowieści dziękujemy pracownikom Muzeum!

Po posiłku uczniowie udali się na spacer do miejscowości Czerniki nad jezioro Mój, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Ochrona miejsc różnorodności biologicznej na obszarze pozamiejskim”. Piękna pogoda skłaniała do odpoczynku i refleksji nad życiem młodych ludzi w czasie wojny.

Odkrywanie tajemnic historii, poznawanie interesujących miejsc na mapie naszej małej ojczyzny oraz integracja zespołu klasowego – bezcenne!

Magdalena Witkowska – Hrycek

Skip to content