W środę 27.05.2026 r. uczniowie klasy 2FTH – technik architektury krajobrazu i technik rolnik oraz klasy 2 BT – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wraz z opiekunami panią Magdą Jurkiewicz, Natalią Bielińską i Magdaleną Witkowską – Hrycek udali się na wycieczkę edukacyjno – integracyjną do Białegostoku. Miasto położone nad rzeką Białą słynie z bogatej wielokulturowej historii, wspaniałych zabytków i terenów zielonych, często określane jest mianem „Wersalu Podlasia”.
Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie miasta od wizyty w nowoczesnym Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, największym interaktywnym centrum nauki we wschodniej Polsce. Mieści się ono w budynku Stadionu Miejskiego. Obiekt o powierzchni ponad 3000 m² oferuje przestrzeń do edukacji przez zabawę dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wystawa główna zajmuje powierzchnię prawie 2700 m² i mieści ponad 100 stanowisk doświadczalnych pozwalających poznać zasady robotyki, telekomunikacji, optyki czy mechaniki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniem prawa Archimedesa, zaobserwować na sobie działanie praw Coriolisa, zobaczyć, jak działają soczewki i jak płynie prąd. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator wypadku samochodowego, na którym można było na własnej skórze odczuć, jak czują się ludzie podczas dachowania, na innych symulatorach można było wczuć się również w rolę pilota samolotu, kierowcy samochodu, roweru. Za pomocą okularów VR uczniowie mogli przenieść się w podwodny świat, a także spróbować złapać wirtualnego kota…
Następnym punktem wycieczki były odwiedziny Pałacu Branickich w Białymstoku. Ta XVIII-wieczna rezydencja magnacka, nazywana „Polskim Wersalem” lub „Wersalem Podlasia”, to jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków w stylu barokowym w tej części Europy. Obecnie w tym zabytkowym budynku mieści się Uniwersytet Medyczny, ale jest również wydzielona trasa dla zwiedzających. Uczniowie mogli zapoznać się z historią obiektu, która sięga średniowiecza i zobaczyć eksponaty z dawnego niemieckiego szpitala wojskowego, który mieścił się w pałacu w czasie I wojny światowej. Zabytkowe piwnice ukazują wnętrza średniowiecznego zarządcy i dawne schrony.
Po wizycie w pałacu młodzież odwiedziła pięknie urządzony ogród, który podzielony jest na część symetryczną urządzoną w stylu francuskim i część swobodną w stylu angielskim. W ogrodach uczniowie mogli na żywo zobaczyć dawne partery ogrodowe z fontannami i rzeźbami. Nauczycielka architektury krajobrazu pani Natalia Bielińska przygotowała dla uczestników wycieczki grę terenową, dzięki której młodzież mogła poznać najważniejsze założenia z historii ogrodów francuskich.
Wyjazd był bardzo udany, pogoda i humory dopisały, a młodzież, oprócz sporej ilości wiedzy, przywiozła ze sobą również niezapomniane wrażenia. Dziękujemy Dyrekcji szkoły za możliwość odwiedzenia pięknego i inspirującego Podlasia.
Magdalena Witkowska-Hrycek