XIV Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Smaki wsi”

W dniach 22 – 23 maja 2026 r. odbyła się w ZSCKR w Karolewie XIV edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi”. Patronat nad konkursem objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Naleśniki na polskim stole”

Do konkursu przystąpiły 23 drużyny z następujących szkół:

Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Zespół Szkół Nr 2 w Szczytnie,  ZSCKR w Brzostowie, ZSCKR w Janowie, ZSCKR w Kamieniu Małym, ZSCKR w Kowalu, ZSCKR w Lututowie, ZSCKR w Nakle Śląskim, ZSCKR w Nowosielcach, ZSCKR w Okszowie,  ZSCKR  w Potoczku,  ZSCKR  w Powierciu, ZSCKR w Różańcu, ZSCKR w Rudce, ZSCKR Siennicy Różanej, ZSCKR w Sokołowie Podlaskim, ZSCKR w Sejnach, ZSCKR w Suwałkach, ZSCKR w Starym Brześciu, ZSCKR w Swarożynie, ZSCKR w Widzewie, ZSCKR w Żarnowcu, ZSCKR w Karolewie.

 

Drużyny konkursowe przygotowały następujące potrawy:

 

Nazwa szkoły Nazwa potrawy
ZSG-S w Olsztynie

 

Mini krokiety z kaszą i serem, podane z sosem żurawinowym i puree z jabłek wykończone wędzonym pstrągiem
ZS nr. 2 w Szczytnie Naleśnik Mille-feuille: Pstrąg &Rokitnik
ZSCKR w Brzostowie Majowy naleśnik wielkopolski z mąk prastarych
ZSCKR w Janowie Naleśniki z farszem ruskim
ZSCKR w Kamieniu Małym Krokiet z szarpaną wieprzowiną
ZSCKR w Kowalu „Czarny, zielony i różowyzawrótgłowy”
ZSCKR w Lututowie Wiśniowy zawrótgłowy
ZSCKR w Nakle Śląskim Szarlotka na nowo
ZSCKR w Nowosielcach Staropolskie sakiewki z kapustą i grzybami, ozdobione złotym pierścieniem z samopszy i sosem z kaszy z płaskurki
ZSCKR w Okszowie Zielone naleśniki z farszem warzywna eksplozja i czosnkowym twistem
ZSCKR w Potoczku Szpinakowe naleśniki z pastą pomidorową i serową w policzkowo- pieczarkowej okrasie z nutą buraczaną
ZSCKR w Powierciu Szmaragdowe sakiewki faszerowane serowym bulgurem na jedwabistym sosie
ZSCKR w Różańcu Zagrodowe naleśniki z kurczakiem i nutą czosnku niedźwiedziego
ZSCKR w Rudce Szlachetne naleśniki z kremem
ZSSCKR w Siennicy Różanej Symfonia Lubelskiego Regionu- Miód, twaróg i jabłko z rabarbarem  w złotej rosie z lubelskiego cydru
ZSCKR w Sokołowie Podlaskim Leśna niespodzianka
ZSCKR w Sejnach Przepis na naleśniki po rusku z sosem chrzanowym veloute. 
ZSCKR w Suwałkach Naleśnikowy Tryptyk: Bursztyn, Rubin i Szmaragd z Białym  Aksamitem
ZSCKR w Starym Brześciu Naleśnik faszerowany kaczką z sosem żurawinowym i sałatką z rukoli
ZSCKR w Swarożynie Naleśnik gryczany z szarpanym mięsem z kaczki, suszoną śliwką, chrzanem na dwa sposoby, selerem naciowym oraz jabłkiem
ZSCKR w Widzewie Karmelowa chrupkość w różanej aurze
ZSCKR w Żarnowcu Kwiatowa Delicja
ZSCKR w Karolewie Piecuch wiejski-naleśnik  inspirowany tradycją

Potrawy oceniało Jury w składzie:

Pan Wojciech Kaczorowski – właściciel Karczmy „Berta” w Świętej Lipce

Pan Wojciech Karasik- z-ca Szefa kuchni w Hotelu Zamek Ryn

Pan Daniel Gołębiewski- Szef kuchni restauracji „Siedem kotów” w Zamku w Reszlu

 Decyzją Jury:

I miejsce i złotą patelnię otrzymała drużyna z ZSCKR w Swarożynie za potrawę: Naleśnik gryczany z szarpanym mięsem z kaczki, suszoną śliwką, chrzanem na dwa sposoby, selerem naciowym oraz jabłkiem.

II miejsce i srebrną patelnię otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach za potrawę: Naleśnikowy Tryptyk: Bursztyn, Rubin i Szmaragd z Białym  Aksamitem.

III miejsce i brązową patelnię otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu za: Naleśniki faszerowane kaczką z sosem żurawinowym i sałatką z rukoli.

Fundatorami nagród w konkursie byli:

  1. Stefan Krajewski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  2. Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski
  3. Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  4. Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  5. Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
  6. Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
  7. Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
  8. Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
  9. Starosta Powiatu Kętrzyńskiego
  10. Burmistrz Miasta Kętrzyn
  11. Wójt Gminy Kętrzyn
  12.  Prezes SM Mlekpol w Mrągowie
  13. Nadleśnictwo Srokowo
  14. Młynomag Grodzki Młyn
  15. Dyrektor ZSCKR w Karolewie

Konkurs patronatem medialnym objęli:

– „Tygodnik Kętrzyński”,

– „Łączy Nas Kętrzyn”

Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań i promowanie dziedzictwa kulinarnego!

Dzięki naszym sponsorom zwycięzcy otrzymali statuetki-patelnie, dyplomy, nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali  dyplomy i  nagrody.

Zmagania konkursowe połączone były także z możliwością odwiedzenia atrakcji turystycznej naszego regionu, jaką jest Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Impreza jak co roku przebiegała w twórczej i przyjaznej atmosferze, mamy nadzieję, że uczestnicy przyjadą do nas za rok.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego konkursu, między innymi: Dyrekcji Szkoły, koleżankom z „Kredensu”: Krystynie Szerszeń, Annie Skrzypa. Dziękujemy  p. Kierownik Dorocie Kuchcińskiej i p. Kierownik Genowefie Jasionek wraz z zespołem wychowawców i pracowników internatu oraz p. kierownikowi Danielowi Siemieniako. Wyrazy wdzięczności kierujemy również za wyjątkowe wyroby cukiernicze następującym koleżankom: Aleksandrze Kawczyńskiej, Maryli Maczan, Bożenie Fedczak, Annie Skrzypa i Krystynie Szerszeń. Dziękujemy: Koleżankom i Kolegom, którzy chętnie włączyli się w konkursowe dzieło: Katarzynie Dziębowskiej, Stelli Stukanowej, Andrzejowi Fedczakowi, Adamowi Kosiorkowi, Katarzynie Aleszczyk, Justynie Wójcickiej oraz Karolinie Janowicz. Ogromne podziękowania składamy p. informatykowi Grzegorzowi Kocińskiemu i pani sekretarz szkoły Agacie Syroka. Dziękujemy uczniom klasy 3 PT oraz absolwentkom klasy 5 PT Wiktorii, Laurze oraz Roksanie za obsługę imprezy.

XIV edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi” przeszła do kart historii…

Zapraszamy za rok!

Barbara Degórska

Anna Suszyńska – Tytko

XIV Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Kulinarny „Smaki Wsi ” - 1

 

Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości:

https://drive.google.com/drive/folders/1ge01zHo22XMMRkN2wejzr6djqQkUbIKs?usp=sharing