W dniach 22 – 23 maja 2026 r. odbyła się w ZSCKR w Karolewie XIV edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi”. Patronat nad konkursem objęli:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Naleśniki na polskim stole”
Do konkursu przystąpiły 23 drużyny z następujących szkół:
Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Zespół Szkół Nr 2 w Szczytnie, ZSCKR w Brzostowie, ZSCKR w Janowie, ZSCKR w Kamieniu Małym, ZSCKR w Kowalu, ZSCKR w Lututowie, ZSCKR w Nakle Śląskim, ZSCKR w Nowosielcach, ZSCKR w Okszowie, ZSCKR w Potoczku, ZSCKR w Powierciu, ZSCKR w Różańcu, ZSCKR w Rudce, ZSCKR Siennicy Różanej, ZSCKR w Sokołowie Podlaskim, ZSCKR w Sejnach, ZSCKR w Suwałkach, ZSCKR w Starym Brześciu, ZSCKR w Swarożynie, ZSCKR w Widzewie, ZSCKR w Żarnowcu, ZSCKR w Karolewie.
Drużyny konkursowe przygotowały następujące potrawy:
| Nazwa szkoły | Nazwa potrawy |
| ZSG-S w Olsztynie
|
Mini krokiety z kaszą i serem, podane z sosem żurawinowym i puree z jabłek wykończone wędzonym pstrągiem |
| ZS nr. 2 w Szczytnie | Naleśnik Mille-feuille: Pstrąg &Rokitnik |
| ZSCKR w Brzostowie | Majowy naleśnik wielkopolski z mąk prastarych |
| ZSCKR w Janowie | Naleśniki z farszem ruskim |
| ZSCKR w Kamieniu Małym | Krokiet z szarpaną wieprzowiną |
| ZSCKR w Kowalu | „Czarny, zielony i różowyzawrótgłowy” |
| ZSCKR w Lututowie | Wiśniowy zawrótgłowy |
| ZSCKR w Nakle Śląskim | Szarlotka na nowo |
| ZSCKR w Nowosielcach | Staropolskie sakiewki z kapustą i grzybami, ozdobione złotym pierścieniem z samopszy i sosem z kaszy z płaskurki |
| ZSCKR w Okszowie | Zielone naleśniki z farszem warzywna eksplozja i czosnkowym twistem |
| ZSCKR w Potoczku | Szpinakowe naleśniki z pastą pomidorową i serową w policzkowo- pieczarkowej okrasie z nutą buraczaną |
| ZSCKR w Powierciu | Szmaragdowe sakiewki faszerowane serowym bulgurem na jedwabistym sosie |
| ZSCKR w Różańcu | Zagrodowe naleśniki z kurczakiem i nutą czosnku niedźwiedziego |
| ZSCKR w Rudce | Szlachetne naleśniki z kremem |
| ZSSCKR w Siennicy Różanej | Symfonia Lubelskiego Regionu- Miód, twaróg i jabłko z rabarbarem w złotej rosie z lubelskiego cydru |
| ZSCKR w Sokołowie Podlaskim | Leśna niespodzianka |
| ZSCKR w Sejnach | Przepis na naleśniki po rusku z sosem chrzanowym veloute. |
| ZSCKR w Suwałkach | Naleśnikowy Tryptyk: Bursztyn, Rubin i Szmaragd z Białym Aksamitem |
| ZSCKR w Starym Brześciu | Naleśnik faszerowany kaczką z sosem żurawinowym i sałatką z rukoli |
| ZSCKR w Swarożynie | Naleśnik gryczany z szarpanym mięsem z kaczki, suszoną śliwką, chrzanem na dwa sposoby, selerem naciowym oraz jabłkiem |
| ZSCKR w Widzewie | Karmelowa chrupkość w różanej aurze |
| ZSCKR w Żarnowcu | Kwiatowa Delicja |
| ZSCKR w Karolewie | Piecuch wiejski-naleśnik inspirowany tradycją |
Potrawy oceniało Jury w składzie:
Pan Wojciech Kaczorowski – właściciel Karczmy „Berta” w Świętej Lipce
Pan Wojciech Karasik- z-ca Szefa kuchni w Hotelu Zamek Ryn
Pan Daniel Gołębiewski- Szef kuchni restauracji „Siedem kotów” w Zamku w Reszlu
Decyzją Jury:
I miejsce i złotą patelnię otrzymała drużyna z ZSCKR w Swarożynie za potrawę: Naleśnik gryczany z szarpanym mięsem z kaczki, suszoną śliwką, chrzanem na dwa sposoby, selerem naciowym oraz jabłkiem.
II miejsce i srebrną patelnię otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach za potrawę: Naleśnikowy Tryptyk: Bursztyn, Rubin i Szmaragd z Białym Aksamitem.
III miejsce i brązową patelnię otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu za: Naleśniki faszerowane kaczką z sosem żurawinowym i sałatką z rukoli.
Fundatorami nagród w konkursie byli:
- Stefan Krajewski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski
- Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
- Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
- Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
- Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
- Starosta Powiatu Kętrzyńskiego
- Burmistrz Miasta Kętrzyn
- Wójt Gminy Kętrzyn
- Prezes SM Mlekpol w Mrągowie
- Nadleśnictwo Srokowo
- Młynomag Grodzki Młyn
- Dyrektor ZSCKR w Karolewie
Konkurs patronatem medialnym objęli:
– „Tygodnik Kętrzyński”,
– „Łączy Nas Kętrzyn”
Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań i promowanie dziedzictwa kulinarnego!
Dzięki naszym sponsorom zwycięzcy otrzymali statuetki-patelnie, dyplomy, nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali dyplomy i nagrody.
Zmagania konkursowe połączone były także z możliwością odwiedzenia atrakcji turystycznej naszego regionu, jaką jest Wilczy Szaniec w Gierłoży.
Impreza jak co roku przebiegała w twórczej i przyjaznej atmosferze, mamy nadzieję, że uczestnicy przyjadą do nas za rok.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego konkursu, między innymi: Dyrekcji Szkoły, koleżankom z „Kredensu”: Krystynie Szerszeń, Annie Skrzypa. Dziękujemy p. Kierownik Dorocie Kuchcińskiej i p. Kierownik Genowefie Jasionek wraz z zespołem wychowawców i pracowników internatu oraz p. kierownikowi Danielowi Siemieniako. Wyrazy wdzięczności kierujemy również za wyjątkowe wyroby cukiernicze następującym koleżankom: Aleksandrze Kawczyńskiej, Maryli Maczan, Bożenie Fedczak, Annie Skrzypa i Krystynie Szerszeń. Dziękujemy: Koleżankom i Kolegom, którzy chętnie włączyli się w konkursowe dzieło: Katarzynie Dziębowskiej, Stelli Stukanowej, Andrzejowi Fedczakowi, Adamowi Kosiorkowi, Katarzynie Aleszczyk, Justynie Wójcickiej oraz Karolinie Janowicz. Ogromne podziękowania składamy p. informatykowi Grzegorzowi Kocińskiemu i pani sekretarz szkoły Agacie Syroka. Dziękujemy uczniom klasy 3 PT oraz absolwentkom klasy 5 PT Wiktorii, Laurze oraz Roksanie za obsługę imprezy.
XIV edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi” przeszła do kart historii…
Zapraszamy za rok!
Barbara Degórska
Anna Suszyńska – Tytko

Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości:
https://drive.google.com/drive/folders/1ge01zHo22XMMRkN2wejzr6djqQkUbIKs?usp=sharing