Zajęcia praktyczne z diagnostyki weterynaryjnej w technikum weterynaryjnym klasa 4 LT- cz. II Badanie krwi

Na zajęciach praktycznych z diagnostyki weterynaryjnej wraz z panią Małgorzatą Rodak wykonaliśmy barwienie rozmazu krwi metoda hemavet. Na początku wykonaliśmy rozmazy krwi na szkiełku podstawowym. Gdy nasze rozmazy zaschły, przystąpiliśmy do ich barwienia.

Wykonywanie wymazów krwi metodą barwienia  polega na odpowiednim przygotowaniu i zabarwieniu preparatu w celu obserwacji komórek krwi pod mikroskopem. Na początku szkiełko podstawowe z rozmazem krwi zanurzaliśmy w utrwalaczu, co pozwala zachować strukturę komórek. Następnie preparat barwiliśmy pierwszym barwnikiem o kolorze czerwonym, który uwidacznia niektóre elementy komórkowe. Kolejnym etapem było użycie drugiego barwnika o barwie granatowej, dzięki czemu możliwe było lepsze rozróżnienie poszczególnych składników krwi. Na końcu płytkę płukaliśmy w wodzie destylowanej, aby usunąć nadmiar barwników i przygotować preparat do obserwacji mikroskopowej.

Tak przygotowany rozmaz musiał wyschnąć i dopiero po jego zaschnięciu można było oglądać go pod mikroskopem.

Lena Roszak 4 LT