OSTATNI DZWONEK 2026

„Kto skąpo sieje,
skąpo też żąć będzie,
a kto sieje obficie,
obficie też żąć będzie”

Św. Paweł (II Kor.)

 

24.04.2026 r.  w szkole wybrzmiały ostatnie akordy wspólnej podróży tegorocznych abiturientów. W atmosferze pełnej wzruszeń, wspomnień i nadziei na przyszłość uroczyście pożegnano uczniów klas piątych, którzy oficjalnie zakończyli kolejny etap swojej edukacji.

W tym roku byli to uczniowie klas V BT – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z wychowawczynią panią Ewą Weredą, V PT –  technik żywienia i usług gastronomicznych z wychowawczynią panią Barbarą Degórską, V LT – technik weterynarii z wychowawczyniami panią Stellą Stukanową i panią Bożeną Fedczak oraz V FTH – technik architektury krajobrazu i technik rolnik z wychowawcą panem Markiem Stokłosą. Gospodarzami byli uczniowie klas czwartych. Uroczystość rozpoczęła się niezwykle nastrojowo – przy dźwiękach utworu „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar. Prowadzący Julia Gołaś z IV HT, Karina Brant z IV LT i Michał Gasperaniec z IV BBT oficjalnie powitali dyrekcję, grono pedagogiczne, rodziców, oczywiście bohaterów tego dnia i uczniów klas młodszych, po czym nastąpił jeden z najważniejszych punktów Ceremoniału Szkolnego. Na salę wkroczył poczet sztandarowy i po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego maturzyści w podniosłej atmosferze przekazali opiekę nad sztandarem szkoły swoim młodszym kolegom. Skierowano szczególne słowa podziękowania do uczniów klas maturalnych, którzy przez lata z dumą i oddaniem pełnili służbę w poczcie sztandarowym. Nie zabrakło również akcentów literackich. W ramach Narodowego Czytania wychowawcy klas maturalnych wraz ze swoimi wychowankami przybliżyli zebranym ponadczasową poezję Jana Kochanowskiego, przypominając o wartościach, które powinny przyświecać nam w dorosłym życiu. Następnie głos zabrał dyrektor, pan Ryszard Kawczyński. W swoim przemówieniu nawiązał do cytatu zaczerpniętego z drugiego listu św. Pawła  do Koryntian, który stanowi uniwersalną metaforę życia przypominającą nam, że ostateczny wynik naszych starań jest skorelowany z energią, czasem i sercem, jaki wkładamy w dane przedsięwzięcie. Podsumował lata pracy młodzieży, życząc sukcesów na zbliżających się egzaminach oraz w życiu osobistym. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi gratulował sukcesów maturzystom w liście odczytanym przez panią wicedyrektor Lucynę Olszewską. Ważnym momentem części oficjalnej było wręczenie prestiżowego tytułu Absolwenta Roku przez dyrektora szkoły. To wyróżnienie dla osoby, która swoją postawą, wynikami w nauce i zaangażowaniem stała się wzorem dla całej społeczności szkolnej. Laureatką została uczennica klasy V technikum żywienia i usług gastronomicznych Laura Roguszka, która otrzymała także zaszczytny tytuł Primus inter pares (łac. „pierwszy wśród równych sobie”) nadany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pełnym emocji przemówieniu podziękowała kadrze pedagogicznej oraz rówieśnikom za wspólnie spędzone lata. Podziękowania i gratulacje otrzymali również rodzice absolwentki. W imieniu wszystkich abiturientów słowa podziękowań skierował do dyrekcji i nauczycieli Gabriel Żółtowski z klasy V PT, a przedstawiciele klas wręczyli kwiaty. Wyrazem wdzięczności za trud nauczania i wychowania był również występ artystyczny Agaty Pierzchanowskiej z klasy V PT. Po części oficjalnej przyszedł czas na odrobinę uśmiechu. Wychowawcy klas czwartych wraz z uczniami (Mileną Nowak, Julią Dwulat, Martyną Bartoszko, Oliwierem Orzeł, Krzysztofem Cieślińskim, Maksem Dubowskim, Bartoszem Marchlewiczem) przygotowali niespodziankę – program artystyczny pt. „Misja: Ostatnia Zagroda”, w której absolwenci spotykają się w jednym miejscu, żeby wspólnie rozwiązać problemy współczesnej wsi. Zabawna scenka pozwoliła rozładować przedmaturalny stres. Pokazała, że mimo powagi chwili, w naszej szkole zawsze jest miejsce na poczucie humoru i wspólną zabawę.

Punktem kulminacyjnym apelu było rozdanie świadectw ukończenia szkoły naszym abiturientom. Dyrektor pogratulował wychowawcom owoców ciężkiej i solidnej pracy, którą wynagradzał każdy, nawet najmniejszy, sukces podopiecznych. Podkreślił, jak ważną rolę odegrali w życiu tych młodych ludzi przez ostatnie pięć lat. Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie klasy V FTH kształcący się w zawodzie technik rolnik i technik architektury krajobrazu wraz z wychowawcą panem Markiem Stokłosą. Za wyróżniającą się postawę na tle klasy nagrodzone zostały: Julia Dudzińska i Joanna Galanek. Następnie o wejście na scenę poproszono klasę V LT kształcącą się w zawodzie technik weterynarii wraz z wychowawczyniami panią Stellą Stukanową i panią Bożeną Fedczak. Za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych uhonorowany został Łukasz Groch. Natomiast swoją ciężką pracą i zaangażowaniem w życie klasy i szkoły na dodatkowe pochwały zasłużyli: Maja Kilanowska, Anna Wojtkiewicz i Damian Maczuga. Następnie swoje dyplomy otrzymali uczniowie klasy V PT kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, których wspierała wychowawczyni pani Barbara Degórska. W tej klasie na szczególne podziękowania zasłużyła Agata Pierzchanowska za występy wokalne na uroczystościach szkolnych oraz Wiktoria Pietkiewicz i Roksana Wależak. Jako ostatni nagrodzeni za pięcioletnią pracę zostali uczniowie klasy V BT kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wraz z wychowawczynią Panią Ewą Weredą. Wśród nagrodzonych za szczególne osiągnięcia w tej klasie znalazł się Mikołaj Witliński. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach i chwilach pełnych wzruszeń i dumy z osiągniętych sukcesów nadszedł czas na pożegnalną muzyczną dedykację od Dominiki Bagińskiej z klasy IV PT. Piosenka „Nie wróci” idealnie odzwierciedliła nastroje panujące w tamtym momencie w naszej sali gimnastycznej. Wspólne wspomnienia, przeżycia oraz pytania o przyszłość i przetrwanie nawiązanych więzi towarzyszyły chyba każdemu w tym szczególnym momencie. Po wzruszeniach nadszedł czas na docenienie wyjątkowej pracy naszych uczniów i ich rodziców. Za zaangażowane i pięcioletnią pracę w Radzie Szkoły uhonorowano  panią Nadię Janeczko. Podziękowania na jej ręce złożył dyrektor oraz przewodnicząca pani Anna Suszyńska-Tytko. Następnie wyróżnieni zostali uczniowie, których postawa przez ostatnie pięć lat była godna naśladowania. Udział w konkursach wymagał od nich nie tylko wiedzy, lecz także pasji, systematyczności i determinacji. Godziny dodatkowej pracy, przygotowań, zmagań z tremą i własnymi słabościami zaowocowały w najlepszy możliwy sposób i są pięknym dowodem na to, że młodość potrafi być ambitna, twórcza i wytrwała. Za czytelnictwo doceniona została Agata Pierzchanowska, której nagrodę wręczyła pani Katarzyna Dziębowska. Za całokształt osiągnięć sportowych nagrodę otrzymał Mikołaj Witliński, któremu puchar wręczył pan Cezary Tyszka. W końcu nadszedł czas na pożegnanie klas piątych przez młodszych kolegów. W imieniu klas czwartych oraz całej społeczności szkolnej, jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, głos zabrała Milena Nowak. W swoim przemówieniu wspomniała o wspólnie spędzonych chwilach oraz życzyła starszym kolegom powodzenia w przyszłości. Abiturienci otrzymali drobne upominki na pamiątkę chwil spędzonych w szkole. Były to kubki oraz breloczki z koniczynką „na szczęście”. W tym szczególnym momencie kolejną piosenkę zaśpiewała dla nas Dominika. Tym razem był to utwór z repertuaru Krzysztofa Krawczyka: „Życia mała garść”. Apel  tradycyjnie zakończył dźwięk ostatniego dzwonka. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie w organizacji uroczystości zakończenia roku szkolnego klas piątych. 

Drodzy Maturzyści, przed Wami ważny egzamin. Życzymy Wam jasnego umysłu, odwagi i wiary we własne siły. Niech zdobyta wiedza pozwoli Wam z optymizmem patrzeć w przyszłość. I zapamiętajcie: piszcie pewnie, liczcie mądrze, mówcie śmiało – reszta przyjdzie sama! Powodzenia!

Monika Nowak

Natalia Bielińska