…a odpocznij sobie… któż z nas nie zna tej fraszki? Tej fraszki i wielu innych wspaniałych dzieł Jana Kochanowskiego, najwybitniejszego renesansowego twórcy.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej bibliotece odbyła się z udziałem samego wieszcza, w którego z powodzeniem wcielił się uczeń klasy VBT Norbert Kruszewski. Siedząc pod lipą, zamyślony i skupiony, szepcząc do siebie, tworzy fraszkę „Na lipę”, czym wprowadza zgromadzonych słuchaczy w sielski nastrój. Następnie uczennice: Kornelia Raczyłło, Julia Krzyczkowska, Laura Roguszka, Lena Cichomska, Lena Mikłasz, Agata Pierzchanowska i Natalia Moroz z wielkim wyczuciem oddały ducha epoki renesansu, czytając wybrane fraszki, pieśni i treny. Bogactwo poezji Jana Kochanowskiego – zachwyt nad pięknem natury, radość tworzenia, zaduma nad przemijaniem, refleksje nad bolesnym losem człowieka, poruszyło w słuchaczach czułe struny duszy.
Zaproszeni goście– wicedyrektor Zespołu pan Zbigniew Bodnar, emerytowane nauczycielki pani Halina Kowalczyk oraz pani Czesława Ostrowska z synem, pani pedagog Dorota Nowik, nauczycielki języka polskiego pani Marzena Cogiel i pani Magda Jurkiewicz oraz uczniowie z pewnością na długo zapamiętają atmosferę tego literackiego spotkania.
Kulminacją Dnia Pięknego Czytania Poezji Jana Kochanowskiego, było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz książek zaangażowanym uczestnikom tego wydarzenia oraz sesja fotograficzna pod karolewską lipą.
Słowa uznania należą się pani Katarzynie Dziębowskiej za piękne dekoracje, plakaty, dyplomy i zdjęcia oraz pani Janinie Fąderskiej za przygotowanie młodzieży oraz prowadzenie czytelniczego wydarzenia.