Uczniowie klasy 1FTH i 2FTH z wychowawcami oraz chętne osoby z pozostałych klas wzięli udział 9.06.2025r. w rajdzie pieszym ścieżką przyrodniczą „Rezerwat Zakręt” w Krutyni. Rajd został zorganizowany przez panią Katarzynę Aleszczyk w ramach zaangażowania zespołu do spraw kultury fizycznej i był świetną okazją do podziwiania piękna mazurskiej przyrody oraz integracji rówieśniczej.
Po przyjeździe do Krutyni odwiedziliśmy wystawę w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Kulturowej, która prezentuje bardzo bogatą kolekcję zwierząt żyjących na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Mogliśmy zobaczyć sześć tematycznych dioram, w których prezentowane są zwierzęta występujące w danym siedlisku, charakterystycznym dla terenu Parku tj. las, jezioro, rzeka Krutynia czy łąka. Kolekcję eksponatów wyróżnia rząd ptaków szponiastych. Znajdują się w niej bielik, rybołów czy orlik krzykliwy. Można również zobaczyć jak wygląda żeremie bobrowe, a także wystawę poświęconą grzybom, z podziałem na gatunki jadalne i niejadalne.
W Ośrodku Edukacji mieści się również Izba Pamięci Karola Małłka, pisarza, folklorysty i nauczyciela, walczącego o edukację i integrację Mazurów. Dodatkowo znajduje się tu wystawa fotograficzna przedstawiająca stare zdjęcia wsi i rzeki Krutyni, które pochodzą ze zbiorów pana Waldemara Bzury i pana Macieja Witkowskiego.
Po wizycie w muzeum, przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w Rezerwacie, odczytaliśmy trasę na mapie i udaliśmy się na szlak. Podczas drogi mogliśmy obserwować dobrze zachowany fragment boru bagiennego z urokliwymi leśnymi jeziorami dystroficznymi. Mijaliśmy też trzy pomniki przyrody: „Dąb Krutyński”, który liczy 370 lat, „Mazurski Dąb Bartny” i pomnik „Zakochana Para” – od 60 lat przytulone do siebie dwa gatunki drzew.
Po przejściu trasy pracownicy muzeum przygotowali dla nas ognisko, a my ze smakiem zjedliśmy kiełbaski i pod kierunkiem pani Katarzyny Aleszczyk zatańczyliśmy belgijkę, która całkowicie przepędziła deszczowe chmury. W drodze powrotnej zajechaliśmy na lody do Piecek.
Wyjazd przyczynił się do popularyzacji turystyki pieszej, kształtowania postaw prozdrowotnych, i proekologicznych oraz polepszenia dobrostanu psychicznego młodzieży naszej szkoły. Uczestnicy rajdu jednogłośnie polecają tę formę aktywności. To doświadczenie udowodniło nam też, że najważniejsza jest pogoda ducha i dobre nastawienie, bez względu na prognozę pogody.
Magdalena Witkowska – Hrycek