Przejdź do treści

Żywa lekcja

Bioróżnorodność, czyli zbiór wszystkich organizmów na kuli ziemskiej możemy rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich może być różnorodność genetyczna, czyli zróżnicowanie genów  w obrębie  np. populacji. Kolejnym poziomem bioróżnorodności jest różnorodność gatunkowa, czyli zróżnicowanie gatunkowe, liczebność i rozmieszczenie gatunków na ziemi. Ostatnim poziomem, w obrębie którego można badać różnorodność to poziom ekosystemowy. Charakteryzując gatunek opieramy się na określeniu jego niszy ekologicznej, poziomu troficznego, a w przypadku roślin także produktywności ekosystemów.

Uczniowie klasy 4PT mieli okazję do wyjścia w teren na lekcji biologii i obserwacji różnorodności gatunkowej fauny i flory terenów zielonych strefy umiarkowanej w ogrodach przyszkolnych. Młodzież chętnie rozpoznawała gatunki napotkanych zwierząt oraz roślin, co potwierdzają zdjęcia obserwowanych przez nas gatunków.

Reasumując, uczniowie doszli do konkluzji, iż przyczyną różnic w rozmieszczeniu organizmów na kuli ziemskiej jest klimat. Największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w strefie klimatu równikowego i podrównikowego i w miarę oddalania się od równika ku biegunom zróżnicowanie maleje. Cel lekcji został osiągnięty.

Agnieszka Giedrys