Wystawę ,,Zjawiska optyczne w przyrodzie”, którą można oglądać w Centrum (II piętro), zorganizowali uczniowie klas drugich technikum w ramach realizacji projektu dydaktycznego z fizyki.
Sam projekt zakładał poznanie właściwości światła i praw fizyki opisujących zjawiska optyczne. Uczniowie podczas lekcji poznawali właściwości światła jako fali, wykonywali proste doświadczenia z polaryzacji, załamania, odbicia, rozszczepienia światła, poszukiwali zastosowań poznanych właściwości w życiu codziennym.
By utrwalić wiedzę, młodzież uwieczniła na zdjęciach zauważone zjawiska optyczne w przyrodzie lub wykonała eksperymenty ukazujące poznane prawa. Dzięki temu możliwe było połączenie teorii z praktyką i uświadomienie, że fizyka to nie tylko szkolne równania, ale nauka pomagająca zrozumieć świat wokół nas.
Przygotowane prace należało przedstawić i omówić w klasie. Każda prezentacja publiczna budzi dużo emocji, a tym bardziej, gdy należy wcielić się w rolę eksperta i zmierzyć się z pytaniami kierowanymi od kolegów, a nie od nauczyciela.
Z przyjemnością słuchało się prezentacji przebiegu zjawisk, ale budujące były także bardzo trafne pytania młodzieży. Projekt spotkał się z dużym zaangażowaniem ze strony uczniów, a forma pracy projektowej została oceniona jako atrakcyjna i efektywna.
Ewa Wereda