“ Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
Ile deszczów, ile śniegów
Wiszących nad latarniami…”
25 kwietnia 2025 roku zabrzmiał ostatni dzwonek dla klas kończących technikum: V HTP z wychowawczynią panią Marzeną Cogiel, V LT z wychowawczynią panią Agnieszką Giedrys, V BTF z wychowawcą panem Jackiem Lipką i V BT z wychowawcą panem Przemysławem Sulowskim.. Uroczystość pożegnania maturzystów miała, jak co roku, podniosłą oprawę. Gospodarzami byli uczniowie klas czwartych z wychowawcami panią Barbarą Degórską , Stellą Stukanową , Markiem Stokłosą , Ewą Weredą. Prowadzący Julia Dudzińska z IV FTH i Michał Polewaczyk z IV BT poetycką refleksją wprowadzili szkolną społeczność w atmosferę wspomnień. Powitali dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców i uczniów. Szczególnie ciepło zwrócili się do uczniów klas piątych, którzy opuszczają szkolne mury. Wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu zgodnie ze Szkolnym Ceremoniałem rozpoczęło celebrowanie naszego szkolnego święta.
Tradycją naszej szkoły jest czytanie dzieł literatury polskiej w czasie ważnych uroczystości. W tym roku poznajemy fragmenty ,,Kordiana” J. Słowackiego. Garść życiowych rozmyślań zaczerpniętych z tej lektury zaprezentowała wychowawczyni klasy V HTP pani Marzena Cogiel wraz z przedstawicielami klas piątych: Igorem Bączkiem, Hubertem Pyszorą i Rafałem Stadnikiem.
Pani dyrektor Lucyna Olszewska w swoim przemówieniu pogratulowała maturzystom ukończenia szkoły i życzyła pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych oraz wyboru własnych dróg życiowych. Podkreśliła rolę wspólnego doświadczenia edukacyjnego w kształtowaniu człowieka i tym samym zachęcała do kontynuowania rozwoju w dalszej życiowej podróży. Zapewniła, że szkoła będzie zawsze otwarta dla absolwentów. Odczytała również list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Czesława Siekierskiego, który gratulował maturzystom, nauczycielom i rodzicom sukcesów, wyrażając dumę z ich zaangażowanych postaw w budowaniu pozytywnego wizerunku Sieci Szkół Rolniczych.
Pani dyrektor wręczyła medal wraz z tytułem Absolwenta Roku uczennicy klasy V HTP Magdalenie Kolbus.
Wyróżniona abiturientka podziękowała dyrekcji, wychowawczyni, nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom, którzy towarzyszyli jej w drodze i zaszczepili wiarę w siebie.
Pożegnanie szkoły to okazja do podziękowań. Maturzyści symbolicznym kwiatem, słowem, uśmiechem podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za wspólne pięć lat szkolnej wędrówki.
Następnie scenę przejęli uczniowie klas IV, którzy przygotowali maturzystom program artystyczny. Scenki kabaretowe w wykonaniu: Anity Końki, Wiktorii Pietkiewicz, Agaty Pierzchanowskiej, Roksany Wyleżak, Gabryiela Żółtowskiego, Bartosza Wilka, Jakuba Orłowskiego, Wojciecha Kilanowskiego, Olafa Chodary i Damiana Maczugi w sposób humorystyczny przedstawiły okres pięcioletniej nauki w ZSCKR w Karolewie, towarzyszące mu przemyślenia i doświadczenia.
Nie zabrakło również wzruszającego muzycznego przesłania w wykonaniu Wiktorii Pietkiewicz z IV PT oraz Agaty Pierzchanowskiej z IV PT. A niezapomniane chwile uchwyciły w kadrze aparatu: pani Stella Stukanowa oraz Alisa Lashkouskaya z IV FTH.
Szczególnie wyczekiwanym momentem było wręczenie świadectw, dyplomów, nagród.
Maturzyści otrzymali świadectwa, wychowawcy podziękowania, a na ręce dyrektor wszystkie klasy przekazały pamiątkowe tabla. Nie mogło zabraknąć ostatniego wspólnego zdjęcia. Uczniowie klasy 5 BTF przygotowali również niespodziankę w postaci filmu pożegnalnego będącego ich czołówką.
Pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne rodzicom szczególnie wyróżniających się uczniów: Alicji Pażuś, Joanny Małyska, Oliwii Wołkowskiej, Magdaleny Kolbus i Huberta Pyszora. Podziękowała także za współpracę w charakterze przewodniczącego Rady Rodziców panu Mariuszowi Wołkowskiemu.
Apel był okazją do podsumowań olimpiad, konkursów i podziękowań za zaangażowanie maturzystów. Panowie: Jacek Dziemiańczyk, Cezary Tyszka i Andrzej Rzeczycki wręczyli dyplomy i nagrody uczniom za osiągnięcia sportowe. Natomiast najlepsi w okręgowych eliminacjach OWiUR zostali nagrodzeni przez panią kierowik Dorotę Kuchcińską. Pani pedagog Dorota Nowik wręczyła dyplom Joannie Małyska za udział w konkursie profilaktycznym ,,Pełni mocy razem przeciw”.
Ostatni punkt programu to wystąpienie wiceprzewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Mikołaja Witlińskiego, który podziękował maturzystom za pięcioletnie zaangażowanie i życzył samych sukcesów na dalszej drodze. Przedstawiciele klas IV wręczyli maturzystom pamiątkowe breloczki z logo szkoły, czekoladowe ciasteczka i specjalne wydanie gazetki „Szkolne Newsy” opracowanej pod kierunkiem pani Marzeny Cogiel .
Na zakończenie usłyszeliśmy dźwięk szkolnego dzwonka, ostatniego dla V HTP, V LT, V BT i V BTF który zainicjowała pani dyrektor Lucyna Olszewska z wsparciem przedstawicieli klas kończących.
Drodzy Maturzyści! Ostatni dzień w naszej szkole to również zapowiedź nowych życiowych doświadczeń. Wyruszcie w tę drogę pełni optymizmu, z dobrymi ludźmi wokół, z głową pełną marzeń, „na pełnej petardzie”. Będziemy wspominać i szukać Waszych śladów na karolewskich ścieżkach, a Wy idźcie naprzód własną drogą.
Dziękujemy w imieniu uczniów i wychowawców klas IV wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia, zadbali o oprawę, aranżację sceny i wspierali w działaniach. Bez wzajemnej współpracy nie byłoby to możliwe.
Ewa Wereda